نقش مجلات و کتابهای کمک آموزشی در تدریس

به طور كلی، كتاب هایی را كه برای كودكان و نوجوان منتشر می شود ، به دو دسته كتاب های داستانی( Fiction ) و غیر داستانی( Nonfiction ) تقسیم می كنند

دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 11
حجم فایل 13 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

نقش مجلات و کتابهای کمک آموزشی در تدریس

 

” هر طفلی به محض این كه به زبان می آید، برحسب یك تعلیم الهی هرچه را می بیند از حقیقت و سبب آن جویا می شود و كشف ماهیت آن را می خواهد. اگر مربیان و معلمان او دانا باشند و حقایق هر چیزی را به او خاطر نشان كنند، به همان طور آن نهال انسانیت كه تازه از دل او سر برزده است، نشو و نما گرفته، میوه سعادت و كام دل بار می آورد و آنچه از كمال منتظر و سعادت اصلی خداوند متعال درباره او به اراده ازلی مقدر فرموده به آن مایل می گردد. ولی اگر به عكس، مربیان و اولیای آن طفل بیچاره، به حكم یك بدبختی آسمانی مردمان جاهل و بی خبری باشند، سوزن در چشم دانش و تازیانه بر روی خنگ طلب آن كودك بدبخت زده، چشم بصیرتش را كور و پای سمند طلبش را لنگ ساخته و نهال برومند امید او را از ریشه بر می كنند.” 

جملاتی كه در آغاز سخن آمد، بخشی از مقدمه كتاب ” احمد” نوشته عبد الرحیم تبریزی است كه یك قرن پیش منتشر شد. این كتاب به صورت پرسش و پاسخ تنظیم شده ، حاوی مفاهیم پایه علم و فن است و به قول مولف ” از زبان اطفال در لباسی كه متعلمان را به كار آید و مبتدیات را بصیرت افزاید” نگارش یافته است. به راستی كه چنین بوده و همین گونه است. 
كتاب احمد را می توان نخستین كتاب كمك آموزشی دانست كه به شیوه ای نوین و با اهداف آموزشی از پیش تعیین شده به زبانی بسیار ساده نوشته شده است. مولف اهداف آموزشی هر فصل را در ابتدای آن معرفی كرده است و پیش از پرداختن به یك مفهوم علمی یا فنی، نخست با طرح كردن یك داستان یا توصیف یك موقعیت خاص، توجه خواننده را به آن مفهوم جلب می كند. سپس پرسش ها از سوی كودكی به نام احمد مطرح می شوند و نویسنده در مقام پدر با آنها پاسخ می دهد. 
ویژگی هایی كه برشمردیم همراه با سادگی و گیرایی بیان و پرهیز كردن از گزافه گویی، كتاب احمد را اثر كمك آموزشی جاودانه ای ساخته است كه با در نظر گرفتن قدمت آن، به كار بردن واژه شاهكار برای توصیف آن شایسته می نماید. 
اكنون كه یك قرن از انتشار كتاب احمد می گذرد، انتظار داریم وضعیت كتاب های كمك آموزشی در كشور ما كه وضعیت چاپ و نشر و تعداد دانش آموزانش با دوران عبد الرحیم تبریزی قابل مقایسه نیست، بسیار دلگرم كننده و آن گونه باشدكه تبریزی امید داشته است ؛ یعنی، ” ذهن ابنای وطن در ابتدای تعلیم فی الجمله باز و روشن شده، در آتی از برای تعلیم فنون عالیه مستعد شوند.” 
برای این كه ببینیم آیا چنین شده یا نه، بهتر است نخست با مرور برخی از كتاب های كمك آموزشی كه در جهان پیشرفته منتشر می شوند، با ویژگی های كتاب های كمك آموزشی بیشتر آشنا شویم. 
ویژگی های كتاب های كمك آموزشی 
به طور كلی، كتاب هایی را كه برای كودكان و نوجوان منتشر می شود ، به دو دسته كتاب های داستانی( Fiction ) و غیر داستانی( Non-fiction ) تقسیم می كنند. كتاب های غیر داستانی نیز در دو گروه اصلی جای می گیرند؛ كتاب هایی كه بیشتر با هدف دانش افزایی و ترغیب كردن دانش آموزان به فراگیری علم نوشته می شوند و به طور معمول برنامه آموزش خاصی را دنبال نمی كنند. این كتاب ها در كشور ما به كتاب های علمی مشهور شده اند. گروه دیگر، شامل كتاب هایی است كه بر اساس برنامه آموزشی خاصی نوشته می شوند و هدف اصلی آنها كمك كردن به تحقق اهداف آن برنامه آموزشی است. این گونه كتاب ها را می توانیم كتاب های كمك آموزشی( Curriculum supplement ) بنامیم. 
توجه داشته باشید هرچند كتاب هایی كه از آنها با عنوان كتاب های علمی یاد كردیم، برنامه آموزشی خاصی را دنبال نمی كنند، اما یكی از مهمترین هدف های برنامه آموزشی را ، یعنی پرورش كنجكاوی و ترغیب دانش آموزان به فراگیری دانش، به خوبی برآورده می كنند و برخی از آنها با یك كتاب صرفا علمی تفاوت های قابل ملاحظه ای دارند و به اصطلاح با دید آموزشی نوشته شده اند. در این جا، منظور ما از كتاب های كمك آموزشی این گونه كتاب ها نیز هست. 
كتاب های كمك آموزشی را از جهت محتوا و ساختار می توان بررسی كرد. در ادامه مهمترین ویژگی های این كتاب ها برشمرده می شود. 
برای تقویت برنامه آموزشی نوشته می شوند 
از لحاظ آموزشی، حركت در چارچوب برنامه یا استاندارهای آموزشی مهمترین ویژگی كتاب كمك آموزش است. برای مثال، به تازگی بنیاد ملی بهداشت امریكا( NIH ) با همكاری موسسه مطالعاتی برنامه آموزش زیست شناسی( BSCS ) مجموعه كتاب های كمك آموزشی ویژه ای را برای دانش آموزان پایه های مختلف منتشر كرده است. در پیشگفتار كتاب های این مجموعه چنین آمده است:” این كتاب كمك آموزشی یكی از كتاب های مجموعه كمك آموزشی بنیاد ملی بهداشت است كه دانش پزشكی و كشفیات پژوهشی را از آزمایشگاه های این بنیاد به كلاس ها می برد. بنیاد ملی بهداشت نقش حیاتی در سلامت امریكایی ها ایفا می كند و تلاش می كند توجه به پژوهش، دانش و شغل های مرتبط با پزشكی را بیشتر كند. از این رو، اداره آموزش علمی را به وجود آوردیم تا در این راه به پربار شدن برنامه های آموزشی و پیشرفت سواد علمی كمك كند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *