مقاله درمورد کنترل کیفیت در سایپا

مقاله درمورد کنترل کیفیت در سایپا

دسته بندی مدیریت
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 290
حجم فایل 2.956 مگا بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

*مقاله درمورد کنترل کیفیت در سایپا*


فهرست مطالب

عنوان                                                                                                  صفحه

پیشگفتار …………………………………………………………………………………………1

مقدمه …………………………………………………………………………………………… 2

فصل اول : تاریخچة شركت سایپا …………………………………………………………… 4

فصل دوم : نظریه ها و روش های موجود در كنترل كیفیت فرآیند …………………. 37

فصل سوم : مراحل فرآیند تولید در سایپا ……………………………………………… 189

فصل چهارم : تعیین كیفیت فرآیند تولید ……………………………………………… 216

جمع بندی و نتیجه گیری ……………………………………………………………….. 281

پیشنهادات و نظرات ………………………………………………………………………. 284

منابع و مآخذ ………………………………………………………………………………. 287

 
پیشگفتار :

خداوند را شكرگزارم كه توفیق تدوین این مجموعه را در پایان دورة كارشناسی برایم فراهم نمود .

از آنجایی كه بحث كیفیت در ‏فرآیند تولید همواره برایم جالب بوده است بر آن شدم تا موضوع پایان نامه ام را در این راستا انتخاب كنم و در اینجا از تمامی دوستان و بزرگوارانی كه مرا در این امر یاری نمودند كمال تشكر و قدردانی را دارم .

ابتدا مطلب را با بررسی تاریخچة شركت سایپا آغاز خواهیم كرد و سپس به روشها، ابزار و نظریه های موجود در رابطه با كیفیت فرآیند خواهیم پرداخت . بعد از آن می بینیم كه فرآیند تولید خودرو پراید صبا به چه صورت انجام می شود و در دنباله به چگونگی تعیین كیفیت قابل قبول این خودرو می پردازیم . در پایان برای روشنتر شدن مراحل تعیین كیفیت در سایپا قطعه سپر را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

با آرزوی موفقیت         

            فرخ حیدری             


مقدمه:

با رشد فكری انسانها انتخاب فعالیتها و فرآیندهای عملیاتی به شیوة تهیه و استفاده بهینه مواد اولیه كمیاب، روشهای تصمیم‌گیری و ماحصل كار تكامل بسزا یافتند ، در یك مقطع از زمان دیگر انسان مجبور نبود روزانه به شكار برود  نیازمندیهای آنی خانواده را فراهم سازد همفكری و همكاری و رقابت به آنها قدرت داد تا وسیعتر و عمیقتر فكر كند ، به سرعت بیاموزند با شتاب به كار گیرند با احتیاط با آزمایش بگذارند با تأمل نتایج را بررسی كنند و با تفكر در بهبود ماحصل كار اقدام ورزند در این راستا سطح خدمات رو به بهبودی رفت كالاها مرغوبیت چشمگیری بدست آوردند و نیازمندیها به سرعت فراهم گردید.

برای كاربرد صحیح ابزارهای تولید و وسایل كار، انسان مجبور شد كه عمیقتر فكر كند و برای تولید فرآورده‌های مرغوب از مواد عالی و با دوام استفاده نماید. به سرعت در مورد طرح و ساخت كالاهای صنعتی و نحوة فروش و بهره‌وری فكر كرد و با گذشت زمان به مشخصه‌های ذاتی و غیر‌ذاتی و فرآیندهای چون ظاهر، زیبایی، رنگ، نرمی، سختی، خشكی، سبكی، و سنگینی، مقاومت و اندازه حجم، انعطاف‌پذیری، قدرت، سرعت، و بازده اهمیت خاص دارد و در این هنگام بود كه در مورد قابلیت و دوام و كیفیت فرآورده‌ها اندیشید و در جهت بهبود و اصلاح آن گام‌های مؤثر و منظمی برداشت.

بنابراین با پیشرفت صنایع و تكنولوژی می‌توان گفت كه » كیفیت محصول« یكی

از مهمترین عوامل برای تأمین نیازهای مشتریان می‌باشد و كنترل كیفیت با اهمیتی خاص امروزه در تمام صنایع مطرح و بكار گرفته می‌شوند.

معمولاَ قیمت و كیفیت دو عامل تعیین كننده در خرید كالاهای مورد نیاز مشتریان می‌باشد بعد از خرید، مشتری قیمت محصول خریداری شده را فراموش كرده اما كیفیت زمینه‌ای برای استفاده و یا تحسین از كالا مادامیكه در اختیار صاحب آن می‌باشد خواهد بود.

كیفیت عامل تعیین كننده در محصول نه تنها برای مشتری بلكه برای سازنده آن نیز می‌باشد.

مشتریان همواره در پی محصولاتی هستند كه بتوانند نیازهای آنها را بطور مطمئن درتحت بدترین شرایط برآروده سازند. و سازندگان باید بدین خواسته آنها پاسخ گویند حال ما برای این وظیفه یعنی اطمینان كیفی چه باید بكنیم؟ آیا كاربرد ایده‌های خوب بطور اتفاقی سبب ایجاد كارها بطور مناسب می‌شود؟ به هیچ وجه بلكه این امر سبب اتلاف انرژی خواهد شد. ما باید بر مبنای اطلاعات كیفی روزانه قادر به تشخیص مشكلات فرآیند و نحوه رفع آنها و علل آنها باشیم.

در اینجا باید به مطالعه اصول بهبود و اطمینان كیفی بمنظور دستیابی به توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات برخورد عمیق به مسائل و روشهای خاص مورد نیاز برای كنترل كیفیت خواهیم پرداخت.                              

 

فصل اول

تاریخچه شركت سایپا 

 

1-ورود خودرو به ایران

2-روابط عمومی گروه خودروسازی سایپا

3-چارت سازمانی

4-ارتباط سالن ها

5-گزارش وضعیت  شركت های خودروساز سایپا

6-عملكرد فروش و خدمات پس از فروش شركت 

 

بخش اول

ورود خودرو به ایران

كلیات:

با اختراع موتورهای چهار زمانه درون‌سوز در نیمه اول قرن 19 و تكمیل آن متناسب با پیشرفتهای دانش بشری و سرانجام تولید انبوه انواع خودروها در اوایل قرن بیستم، مورد استفاده اتومبیل به عنوان وسیله‌ای لوكس و تجملی جهت گشت  گذار آخر هفته و نشان دادن برتری  منزلت اجتماعی مالك آن تغییریافت و به صورت وسیله‌ای ضروری برای رتق و فتق مشكلات روزمره زندگی بخصوص در شهرهای رو به گسترش درآمد و گسترش زندگی شهرنشینی نیز بر ضرورت تولید بیشتر و متنوع‌تر انواع خودرو تأثیر نهاد.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *