مقاله درباره آجر سبک

دانلود مقاله درباره اجر سبک

دسته بندی عمران
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 15
حجم فایل 13 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

*مقاله درباره آجرسبک*

 

چكیده :

آجر یكی از پرمصرف ترین مصالح بنایی در ایران است . از آنجا كه آجر معمولی وزن زیادی دارد باعث سنگین شدن ساختمان و در نتیجه آسیب پذیری آن در برابر نیروهای زلزله می شود . سعی بر این است كه با كاهش چگالی آجر علاوه بر سبك كردن ، خصوصیات عایق حرارتی آن نیز بهبود یابد . یكی از موادی كه به عنوان افزودنی تخلخل زا به مواد اولیه آجر اضافه می شود فوم پلی استایرن است.

برای آنكه مقاومت فشاری و جذب آب آجر سبك در حد قابل قبول برای آجرنما باقی بماند ، مقدار افزودنی فوم پلی استایرن باید حدود 1 درصد باشد . با افزودن 5/1 درصد وزنی فوم پلی استایرن به خاك آجرپزی ، چگالی بدنه به 98/0 گرم بر سانتیمتر مكعب و مقاومت فشاری به 98 كیلوگرم بر سانتیمتر مربع و جذب آب به 25 درصد وزنی رسید . چنین‌آجری به عنوان آجر معمولی باربر قابل استفاده است. با افزودن 2 درصد وزنی فوم پلی استایرن به خاك ، چگالی بدنه به حدود 9/0 گرم بر سانتیمتر مكعب كاهش یافت ، در حالی كه مقاومت فشاری به حدود 69 كیلوگرم بر سانتیمتر مربع رسید . این نوع‌آجر را می توان به عنوان‌آجر معمولی غیرباربر استفاده نمود . هدایت حرارتی آجرهای سبك ساخته شده به 5/1 درصد وزنی فوم پلی استایرن ، 36/0 وات بر متر بر درجه سانتیگراد به دست آمد كه در مقایسه با‌آجرهای معمولی به میزان یك سوم كاهش یافته است .

 


تحقیقات انجام شده در سایر كشورها 

     هوادار كردن با پلاستیك ها یكی از روش های سبك سازی آجر و بلوك های سفالی دركشورهای صنعتی است. روش سبك سازی با فوم پلی استایرن دارای حق امتیازی به نام پروتون است كه درآن از فوم پلی استایرن برای ایجاد تخلخل درشت استفاده می شود]2[.

     برخی از كارخانه های تولید آجر از فوم پلی استایرن پیش ساخته استفاده می كنند ولی برای انبوه، دارا بودن سیستم تولید فوم، اساسی است.(شكل 1)

    تهیه و نگهداری فوم پلی استایرن مشمول برخی اندازه گیری های مطمئن است كه دستورالعمل آن به وسیله مراجع مشاور، كمپانی های بیمه و اداره های آتش نشانی تهیه شده است. چنین ملاك هایی باید هنگام طراحی درنظر گرفته شود. ماده خام، چگالی انبوهی تقریباً kg/m3 700 دارد و در بشكه های 125 كیلو گرمی یا كارتن مقوایی یك تنی عرضه می شود. استایروپور 500  P یك نام تجارتی نمونه وار است. بشكه ها و كارتن ها را می توان به ترتیب تقریباً 6 ماه و 4 هفته نگهداری كرد، بدون آنكه از مواد افزودنی هواساز چیزی را از دست بدهند]2[.

     پلی استایرن منبسط شده در 100 تا 700 درجه سلسیوس تجزیه حرارتی می شود، بدون آنكه خاكستری بر جای گذارد. گازهای استایرن و بنزن كه در فرآیند آزاد می شوند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *