مروری بر مراقبت از دهان و دندان ( بهداشت دهان و دندان )

در این مقاله اطلاعات کامل در رابطه با بهداشت دهان ودندان برای تمام افراد جامعه به تفکیک ارائه می گردد

دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 15
حجم فایل 16 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مروری بر مراقبت از دهان و دندان ( بهداشت دهان و دندان )

 

مقدمه:
سلامت انسانها و در نتیجه سلامت جامعه نقش مؤثری در توسعه و توانمندی جامعه دارد ،سلامت محور توسعه است و سطح سلامتی جامعه نیز از توسعه یافتگی آن تا ثیر می پذیرد . مهمترین مساله در این راستا آگاهی و شناخت كامل افراد می باشد و این امر میسر نمی گردد مگر به كمك بهره گیری از روشهای جدید آموزشی و انجام پژوهشهای لازم ومتعدد .
با ارتقاء سطح آگاهی عموم مردم در زمینه بهداشت دهان ودندان از طریق آموزش روشهای صحیح بهداشت و پیشگیری ، فرهنگ سازی وجلب مشاركت آنها میتوان نگرش و رفتار و عملكرد آنان را در رابطه با سلامت دهان ودندان تغییر داده و با این افزایش آگاهی ، تغییر نگرش ها ،باورها و در نهایت ایجاد الگوهای صحیح رفتارهای بهداشتی می توانیم قدم مؤثری در تا مین سلامتی جامعه بر داریم .
مطالعات و تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد كه پوسیدگی دندان بطور چشمگیری در بین افراد جامعه شایع است .این مساله بیانگر این مهم است كه وجود مشكل پوسیدگی دندان به عنوان یكی از اولویتهای بهداشتی درمانی جامعه امروز بوده و به برنا مه ریزی دقیق آموزشی و بهداشتی درزمینه پیشگیری نیاز دارد.

دهان و ساختمان دندان :
نقش دهان :
دهان در اعمال زیادی چون صحبت كردن ، خندیدن ، چشیدن ، گاز گرفتن ،جویدن وبلعیدن غذا نقش اصلی را به عهده دارد و اولین قسمت دستگاه گوارش است كه از لبها شروع و به حلق منتهی می شود ، اولین قدم در عمل گوارش غذا ، خرد كردن و جویدن مواد غذائی است كه وظیفه آ ن به عهده دندانها می باشد ،دندانها هر یك با شكل ویژه خود به اعمال بریدن (دندانهای پیش )، پاره كردن (دندانهای نیش)،نرم وله كردن (دندانهای آسیا) و نهایتاّ به عمل جویدن غذا كمك می كنند .
دندانها در عمل جویدن غذا نقش مهمی دارند اگر غذا خوب جویده نشود هضم آن مشكل میشود .
هر انسان در زندگی خود دو نوع دندان در می آورد :
۱- دندان شیری
۲- دندان دایمی
دندانهای شیری :
رویش دندانهای شیری معمولا از ۶ ماهگی شروع می شود و تا حدود ۵/۲ سالگی طول می كشد تعداد دندانهای شیری ۲۰ عدد است . اگر رویش دندانهای شیری چند ماه زودتر یا دیرتر از ۶ ماهگی شروع شود طبیعی است و نباید نگران شد .ولی اگر بیشتر از ۹ ماه عقب بیفتد باید ارجاع فوری داده شود.
دندانهای دایمی:
از حدود ۵/۵ تا ۱۲ سالگی به تدریج دندانهای شیری لق می شوند و می افتند . هر دندان شیری كه می افتد ۲ تا ۶ ماه طول می كشد تا جای آن دندان دایمی در بیاید .تعداد دندانهای دایمی ۳۲ عدد است .
پوسیدگی دندان :
پوسیدگی دندان را در اصطلاح عامیانه كرم خوردگی دندان گویند .پوسیدگی دندان با فعالیت میكروبهای داخل دهان در سطح خارجی دندان شروع می شود .
هر دندان پوسیده یك یا چند علامت زیر را دارا می با شد:
-تغییر رنگ دندان از سفید به قهوه ای یا سیاه
-سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی
-حساس بودن یا درد گرفتن دندان در موقع خوردن غذاهای گرم و سرد وترش یا شیرین ویا وقتی كه دندانها را روی هم فشار می دهیم
بوی بد دهان.
علت پوسیدگی دندان :
به طور طبیعی صد ها نوع میكروب در دهان وجود دارد . بیشتر میكروبهای داخل دهان بی خطر هستند .حتی بعضی از این میكروبها به هضم غذا كمك می كنند . وقتی از دندانها به خوبی مراقبت نشود این میكروبها با مواد موجود در بزاق لایه نرم بیرنگ وچسینده ای تشكیل می دهند كه بر روی دندانها می چسبد وبا آب خالی شسته نمی شود .این لایه را پلاك میكروبی می گویند .باكتریهای موجود در پلاك از مواد قندی غذاها تغذیه می كنند و در جریان این كار اسید تولید می شود .این اسید تولید شده مینای دندان را حل می كند وپوسیدگی ایجاد می گردد .
لثه وبیماریهای آن :
لثه سالم صورتی رنگ است وكاملا به استخوان فك می چسبد لبه لثه معمولاتیز است ومثل لایه ای روی دندان كشیده شده است . اگر بهداشت دهان ودندان رعایت نشود بافت نگهدارنده لثه دچار بیماری می شود .در آغاز بیماری اول لثه پر خون قرمز ومتورم میشود سپس با پیشرفت بیماری استخوان فك خورده شده ولثه عقب نشینی می كند به تدریج دندان لق میشود وخود به خود می افتد .علت بیماری ماندن پلاك میكروبی روی دندان به مدت طولانی وتبدیل آن به لایه زرد یا قهوه ای كه به آن جرم دندانی گویند میباشد.
روش درست مسواك كردن دندانها واستفاده از نخ دندان :
اول :انتخاب یك مسواك خوب :
-موهای آن از نایلون نرم درست شده بود .
-موهای آن مرتب ومنظم باشد
دوم :-خمیر دندان :
قدرت پاك كنندگی كه باعث براق شدن دندانها می شود
-خوشبو وخوش طعم كردن دهان و
-افزایش مقاومت دندانها در برابر پوسیدگی به دلیل داشتن فلوراید .
*نكته مهم :لازم نیست مسواك كردن حتما با خمیر دندان انجام گیرد بلكه اگر خمیر دندان در دسترس نباشد باید حتی با آب خالی مسواك كرد . توجه داشته باشید كه استفاده از نمك خشك جوش شیرین یا سایر پودرها برای مسواك كردن درست نیست و باعث ساییدگی مینای دندان و خراشیدگی لثه می شود ولی استفاده از اب نمك رقیق شده ۰(نصف قاشق چای خوری در یك لیوان آب جوشیده سرد شده )اشكالی ندارد .
سوم :مسواك كردن درست
۱- مسواك را با آب خیس كنید وبه اندازه یك نخود از خمیر را روی آن قرار دهید .
۲- موهای مسواك را به طور مایل (با زاویه ۴۵ درجه )روی سطح خارجی دندانها قرار دهید به طوریكه نصف موهای مسواك روی لثه قرار گیرد .در هر بار سعی كنید مسواك روی دو دندان را به طور كامل بپوشاند .
۳-مسواك را همانطور كه روی دو دندان گذاشته اید با دقت وملایمت به داخل فضاهای بین دندانها ولثه فشار دهید و۱۰ تا ۱۵ بار به سمت سطح جونده بكشید .
۴-این كار را برای سطحهای خارجی و داخلی تمام دندانهای آن فك انجام دهید .
۵-برای سطحهای داخلی دندانهای جلو مسواك را به صورت عمودی بر روی دندانها قرار دهید وبا حركات بالا وپایین این سطحها را تمیز كنید .
۶-برای سطحهای جونده مسواك را در روی سطح جونده دندانها كمی فشار دهید تا موهای مسواك به خوبی به داخل شیار های سطح جونده وارد شود . بعد چند بار مسواك را به جلو وعقب بكشید تا سطح جونده به خوبی تمیز شود
۷- چون خرده های مواد غذایی ومیكروبها روی سطح زبان جمع می شود بهتر است هر چند روز یكبار روی زبان را هم با مسواك تمیز كنید .برای این كار مسواك را در عقب زبان قرار دهید وبه طرف جلو بكشید .(تمیز كردن زبان نقش مهمی برای از بین بردن بوی بد دهان دارد .)
۸- پس از مسواك كردن دندانها وزبان دهان را چند بار با آب بشویید.
۹- وقتی مسواك كردن دندانها تمام شد مسواك را خوب با آ ب بشویید ودر جایی دور از آلودگی نگهداری كنید .
توجه داشته باشید كه هیچوقت مسواك خیس را در جعبه سر بسته نگذارید چون هوای داخل جعبه دم می كند و باعث رشد میكروبها می شود .
استفاده از نخ دندان :
با مسواك كردن نمی توان سطحهای بین دندانی را به خوبی تمیز كرد .برای این كار باید از نخ دندان استفاده شود .نخ دندان ، نخ مخصوصی است كه ا ز ابریشم یا نایلون ساخته شده است .قبل از مسواك كردن دندانها باید با استفاده از نخ دندان سطحهای بین دندانی را تمیز كرد برای استفاده از نخ دندان باید :
۱-قبل از استفاده از نخ ، دستها را باآب و صابون خوب بشویید .
۲-حدود ۳۵ سانتیمتر از نخ دندان را ببرید .
۳-دو طرف نخی را كه بریده اید ،در هر دو دست ، به دور انگشت وسط بپیچید .
۴-سه انگشت آخر را ببندید ودو دست را از هم دور كنید تا نخ محكم كشیده شود .به این ترتیب انگشت نشانه وشست هر دست آزاد می ماند .
۵- قطعه ای از نخ به طول ۲ تا ۵/۲ سانتیمتر را بین انگشتا ن شست واشاره هر دست نگاه دارید .
۶-نخ را با حركتی شبیه اره كشیدن ،به آرامی به فضای بین دندانها وارد كنید ، مواظب باشید فشار نخ لثه را زخم نكند .( برای وارد كردن نخ بین دندانهای فك پایین از دو انگشت اشاره استفاده كنید ،برای وارد كردن نخ بین دندانهای فك بالا از دو انگشت شست یا یك شست ویك انگشت اشاره استفاده كنید .)
۷- نخ را به كناره یكی از دندانها تكیه دهید وبا ملایمت به زیر لبه لثه ببرید . وقتی نخ را تا آنجا كه ممكن است به زیر لثه بردید ، به سطح كناری دندان بچسبانید و چند بار به طرف بالا وپایین حركت دهید .
۸-نخ را كمی جابجا كنید و قسمت تمیز نخ را در همان محل ، به سطح كناری دندان دیگر بچسبانید و همین كار را تكرار كنید . بعد از آن ، نخ را از لای دندانها خارج كنید . آن قسمت از نخ را كه برای این دندانها استفاده كرده اید جا به جا كنید و نخ كشیدن دندان بعدی را شروع كنید . این كار را برای تمام سطحهای بین دندانها تكرار كنید .
۹- پشت آخرین دندان هر فك را نیز مثل دندانهای دیگر نخ بكشید

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *