فایل کامل مقاله بررسی كنترل كیفیت در رشته مدیریت صنعتی

مقاله بررسی كنترل كیفیت در رشته مدیریت صنعتی در 45 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی مدیریت
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 45
حجم فایل 56 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقاله بررسی كنترل كیفیت در رشته مدیریت صنعتی در 45 صفحه ورد قابل ویرایش

كنترل كیفیت

اهداف یادگیری :

بعد از كامل كردن این فصل شما باید قادر باشید:

1-    اجزای فرآیند كنترل را لیست كنید و به طور اختصار شرح دهید.

2-  شرح دهید كه چطور نمودارهای كنترل ، برای كنترل فرآیند و مفاهیمی كه تحت كاربرد آن قرار گیرند به كار برده می شوند.

3-    نمودارهای كنترل را به كار برید و آنها را توضیح دهید.

4-    تست‌ها متوالی را برای چك كردن خروجی فرآیند غیر تصادفی به كار برید.

5-    به توانایی فرآیند دسترسی پیدا كنید

خلاصه ای از فصل :

مقدمه
بازرسی

–        چه مقدار بازرسی كنیم و چندبار

–         كجای فرآیند را بازرسی كنیم

–         بازرسی متمركز در برابر بازرسی on – site

–        كنترل فرآیند آماری

–        فرآیند كنترل

–        تغییرات و كنترل

–         نمودارهای كنترل

–         نمودارهای كنترل متغییرها

–         نمودارهای كنترل صفات

–         بررسی های مدیریتی در حدود نمودارهای كنترل

–        تست های اجرایی

–         قابلیت و توانایی فرآیند

–         تحلیل قابلیت و توانایی

–        بهبود قابلیت و توانایی فرآیند

تابع هزینه Taguch

Newchip : خط نمادها ممكن است خطاهای داروئی را در بیمارستان ها متوقف كنند

–        محدودیت های شاخص های قابلیت و توانایی

–        استراتژی عملیات

–        خلاصه

–        عبارت های كلیدی

–        حل المسائل

–        بحث و مروری بر سوالات

–        تهیه فهرست موجودی

–        تمرینات فكری مهم

–         مسائل

–         موارد : شركت Toys

–         ابزارهای Tiger

–         تور عملیات ها :

انتخاب فهرست مراجع و مطالب خواندنی بیشتر

–        تكمیل : نمونه برداری ( برای قبول یا رد ) یا نمونه برداری پذیرشی

این فصل كنترل كیفیت را شامل می‌شود . هدف از كنترل كیفیت است كه اطمینان دهد فرآیندها در حالت قابل قبول انجام می شوند. شركت ها اینرا را از طریق نظارت بر خروجی فرآیند و با استفاده از تكنیك های آماری انجام می دهند. كنترل كیفیت ، فرآیندی است كه خروجی را نسبت به یك استاندارد اندازه گیری می‌كند و زمانی عمل می‌كند كه خروجی استانداردها را برآورده نكند. اگر نتایج قابل قبول باشند پس هیچ عمل اضافی نیاز نیست . نصب نتایج غیر قابل قبول برای اقدامات صحیح می باشند.

مقدمه :

كیفیت تضمین می‌كند كه در اصل متكی به بازرسی آیتم های از قبیل تولید شده است و این بعنوان نمونه برداری پذیرش اشاره می‌شود . این نمونه برداری در قسمت تكمیلی فصل شرح داده خواهد شد. تلاش های كنترل كیفیت كه طی تولید روی می دهند بعنوان كنترل فرآیند آماری اشاره می شوند و ما اینها را در بخش های بعدی بررسی خواهیم كرد.

بهترین شركت ها بركیفیت طراحی در فرآیند تاكید می‌كنند از اینرو به مقدار زیادی نیاز به بازرسی یا تلاش های كنترل را كاهش می دهند . همانطور كه ممكن است پیش‌بینی كنید . سازمان های تجاری مختلف ، در مراحل مختلف این فرآیند ارزیابی می باشند: حداقل تصاعد مربوط به بازرسی می‌باشد . بسیاری دیگر به یك زمینه متوسط را نشان می دهند كه مربوط به كمی بازرسی است و به مقدار زیادی به كنترل فرآیند می پردازد.

حداكثر تصاعد در سطح ذاتی كیفیت بدست آمده است كه به اندازه كافی بالا است بنابراین می‌تواند مانع از فعالیت های بازرسی عمده فروشی و فعالیت های كنترل فرآیند – از طریق جلوگیری از خطا – شود . و این هدف نهایی است . شكل 1/10 این مراحل تضمین كیفیت را نشان می‌دهد .

 

بازرسی :

بازرسی یك فعالیت ارزشیابی است كه كالاها و سرویس ها را نسبت به یك استاندارد مقایسه می‌كند. بازرسی می‌تواند در 3 مورد زیر روی دهد: قبل از تولید – حین تولید و بعد از تولید .

منطق تطبیق ارزیابی قبل از تولید اینست كه اطمینان می‌دهد ورودی ها قابل قبول می باشند . و منطق تطبیق ارزیابی حین تولید – اطمینان می‌دهد كه تبدیل ورودی ها به خروجی ها ، در حالت قابل قبول ادامه می یابد . و منطق تطبیق ارزیابی خروجی است كه اعتبار نهایی تطبیق را قبل از عبور كالا به مشتری ایجاد می‌كند .

بازرسی قبل و بعد از تولید اغلب مربوط به شیوه های نمونه برداری پذیرش است. كنترل در حین فرآیند تولید بعنوان كنترل فرآیند اشاره می‌شود . شكل 2-10 مروری بر این موضوع را نشان می‌دهد كه در كجا این 2 شیوه – در فرآیند تولید – بكار برده می شوند.

برای تعیین اینكه آیا فرآیند بعنوان مقصود عمل می‌كند كه دسته یا مقدار زیادی از مواد خام یا محصولات نهایی – نسبت به درصد از كالاهای معیوب بیشتر نمی باشند ، لازم است كه به طور فیزیكی حداقل برخی از آیتم ها را بطور پرسشی بررسی كنیم هدف از بازرسی اینست كه اطلاعاتی را درباره درجه ای كه آیتم ها نسبت به استاندارد تطبیق داده می شوند را فراهم می‌كند. موضوعات اساسی شامل موارد ذیل می باشند:

1-   چه مقدار باید بازرسی كرد و چندبار.

2-    در چه مرحله ای از فرآیند ،‌ بازرسی باید روی دهد.

3-    آیا بازرسی به صورت متمركز است یا در یك موقعیت on- site است.

4-  آیا باید صفات را بازرسی كرد ( یعنی تعداد زمان هایی كه گاهی اوقات روی می دهند را به حساب آورد .) یا متغییرها را بازرسی كرد ( یعنی مقدار ویژگی ها و صفات را اندازه گیری كرد. )

مثلا بررسی كنید كه بازرسی در مرحله میانی در ساخت كامپیوترهای شخصی است. چون هزینه های بازرسی ، اغلب قابل توجه می باشند پس سئوالات معمولاً در این خصوصی بوجود می آیند كه آیا لازم است هر كامپیوتر را بازرسی كرد یا نمونه كوچكی از كامپیوترها كافی است . همچنین ، اگرچه بازرسی ها می توانند در مراحل بیشماری در یك فرآیند تولید انجام شوند ولی بطور كلی این هزینه مؤثر نیست كه موجب بازرسی ها در هر مرحله می‌شود . بنابراین سئوالی كه بوجود می آید اینست كه كدام مرحله باید برای بازرسی ها طراحی شود. چون این مراحل مشخص شده اند پس مدیر باید تصمیم بگیرید كه آیا كامپیوترها را از خط تولید بردارد و آنها را به آزمایشگاه ببرد
كنترل فرآیند آماری

كنترل كیفیت مربوط به كیفیت انجام یك فرآیند است: آیا خروجی یك فرآیند با مفهوم طراحی مطابقت دارد . در پایان مدیران كنترل فرآیند آماری را برای ارزیابی خروجی فرآیند به كار می برند تا مشخص كنند كه آیا از نظر آماری قابل قبول است یا نه . به همین منظور ، آنها نمونه های دوره ای فرآیند را انتخاب می‌كنند و آنها را با استاندارد از پیش تعیین شده مقایسه می‌كنند.

یك ابزار مهم در كنترل فرآیند آماری ، چارت كنترل است . چارت كنترل یك نقشه زمان بندی شده از آمارهای نمونه نمایش است، مثل میانگین نمونه گیری ها كه از یك فرآیند مداوم بدست می آید. این چارت محدودیت های زیاد و كم دارد و اصطلاحا محدودیت های كنترل نامیده می‌شود. این محدودیت ها ، دامنه قابل قبول تغییر ( تصادفی ) را برای آماری های نمونه گیری ها مشخص می‌كنند . یك چارت كنترل كننده در شكل 4/10 نشان داده شده است . هدف از چارت كنترل اینست كه خروجی فرآیند را كنترل ( یا نظارت ) می‌كند و مشاهده می‌كند كه آیا این خروجی تصادفی است یا نه . شرط لازم ( نه كافی ) برای فرآیندی كه تحت كنترل یا ثابت پنداشته می‌شود . برای تمام داده هایی نیز به حساب آورده می‌شود كه بین محدوده های بالاتر و پائین تر كاهش می یابند . در نتیجه داده هایی كه در خارج از این محدوده كاهش می یابند بعنوان شواهدی انتخاب می شوند كه فرآیند  تصادفی نیست و بنابراین فرآیند – تحت كنترل نیست . چنانچه این خروجی اتفاق روی دهد فرآیند تا زمان درك و تصحیح علت تغییرات غیر تصادفی متوقف می‌شود . ضرورت كنترل فرآیند آماری اینست كه اطمینان بدهد خروجی فرآیند تصادفی است پس خروجی بعدی نیز تصادفی خواهد بود.
فرآیند كنترل

نمونه برداری و عمل تصحیح ، فقط بخشی از فرآیند كنترل است. بنابراین كنترل مؤثر نیاز به مراحل زیر دارد:

مشخص كردن : اولین مرحله به این معنا است كه جزئیات را به اندازه كافی درباره آنچه كه باید كنترل شود. مشخص و شرح می‌دهد. مثلا كافی نیست كه به سادگی به یك سطح رنگ شده اشاره كنیم . زنگ می‌تواند برخی از  ویژگیهای مهم مثل ضخامت سختی و مقاومت در برابر كم رنگ شدن یا خراشیده شدن را داشته باشد. ویژگیهای مختلف ممكن است نیاز به روش های مختلف برای اهداف كنترل داشته باشد.

اندازه‌گیری :  تنها آن ویژگیهایی را می‌تواند به حساب آورده شوند یا اندازه گیری شوند كه برای كنترل انتخاب شوند. بنابراین مهم است كه بررسی كنیم چطور عمل اندازه گیری انجام می‌شود.

مقایسه كردن : بایستی استانداردی از مقایسه وجود داشته باشد تا بتواند برای ارزیابی اندازه گیری ها به كار برده شود . این استاندارد مربوط به سطح كیفیتی است كه درك می‌شود .

ارزیابی كردن : اندازه گیری باید تعریفی را درباره خارج از كنترل بیان كند. حتی فرآیندی كه عمل می‌كند مثلا باید درباره خروجی ایی مطرح نشود كه دقیقا با استاندارد مطابقت دارد . و این به طور همزمان به دلیل تغییرات طبیعی ( یعنی تصادفی ) است كه در تمام فرآیندها به صورت دستی یا ماشینی وجود دارد و مقدار خاصی از تغییر – در آن – غیر قابل اجتناب است . عمل مهم كنترل كیفیت اینست كه بین تغییرپذیری غیر تصادفی و تغییرپذیری تصادفی تفاوت ( و تمایز ) قائل می‌شود چون تغییرپذیری غیر تصادفی به این معنا است كه فرآیند خارج از كنترل است .

تصحیح : وقتی فرآیند ، خارج از كنترل بررسی می‌شود ، عمل تصحیح باید انجام شود. و این مربوط به تحت پوشش قرارندادن ، تغییرپذیری ، غیرتصادفی ( مثلا تجهیزات فرسوده ، متدهای غلط ، ناتوانی برای پیروی از شیوه های خاص ) و تصحیح آن می‌باشد.

كنترل نتایج: به منظور اطمینان از این موضوع كه عمل تصحیح مؤثر است ، خروجی فرآیند باید در مدت زمان كافی نظارت و كنترل شود تا اثبات كند كه مشكل رفع شده است.

به طور خلاصه ، كنترل از طریق ارزیابی بخش كالاها و سرویس ها بدست می آید – بعد با نتایج از پیش تعیین شده استاندارد مقایسه می‌شود – سپس این ارزیابی از طرف استاندارد حركت می‌كند – بعد عمل تصحیح انجام می‌شود وقتی كه لازم و ضروری است – و متعاقب آن اطمینان می‌دهد كه مشكلات مسائل تصحیح شده اند.

تغییرات و كنترل :  تمام فرآیندهایی كه یك كالا یا یك سرویس را ارائه می‌كنند مقدار خاصی تغییر معمولی را در خروجی هایشان نشان می دهند. این  تغییرات از طریق اثرات تركیبی جداول فاكتورهای بدون حساب بوجود می آیند – كه هر كدام از این فاكتورها بقدری بی اهمیت می باشند كه می توانند مشخص و جذف شوند . بنابراین كاهش در فرآیند تغییرپذیری نادیده گرفته می‌شود. در نتیجه ، این تغییرپذیری ، در فرآیند به صورت ذاتی است. و اغلب بعنوان تغییر تصادفی یا شانسی اشاره می‌شود. مقدار تغییرپذیری ذاتی از یك فرآیند به فرآیند دیگر متفاوت است. مثلا ماشین قدیمی تر ، بطور كلی ، درجه بالاتری از تغییرپذیری معمولی را نسبت به ماشین های جدیدتر نشان می دهند. و این تا حدی به این دلیل است كه ماشین های جدید ممكن است موجب بهبودی طراحی شوند بنابراین تغییرپذیری را در خروجی اشان به حداقل می رسانند.

نوع دوم تغییرپذیری در خروجی فرآیند ، اصطلاحا تغییر قابل شناسایی نامیده می‌شود. در عبارت های زمینگ ، این تغییرپذیری بعنوان تغییر خاص اشاره می‌شود. برخلاف تغییر معمولی ، منابع اصلی تغییر قابل شناسایی می توانند معمولاً مشخص باشند و سپس حذف شوند. پوشش ابزار – تجهیزاتی كه نیاز به تطبیق دارند – مواد معیوب و ناقص – فاكتورهای انسانی ( مثل بی دقتی – خستگی – سروصدا – و دیگر مزاحمت ها – ناتوانی برای ادامه دادن روش های صحیح و غیره ) و مسائلی با اندازه گیری ابزارها ، منابع معمولی تغییر قابل شناسایی می باشند.

وقتی كه نمونه گیری های خروجی فرآیند مشخص می شوند و آمارهای نمونه گیری مثل میانگین نمونه گیری و دامنه آن محاسبه شوند ، آنها برخی از انواع تغییرپذیری را نشان می دهند یعنی در مقدار میانگین های نمونه گیری می‌تواند از طریق توزیع نمونه گیری شرح داده شود و این یك مبحث تئوریكی است كه تغییرپذیری تصادفی آمارهای نمونه گیری را شرح می‌دهد.

هدف از نمونه گیری اینست كه مشخص كند آیا منابع غیرتصادفی و بنابراین قابل تصحیح تغییردرخروجی فرآیند نشان داده می شوند یا نه. توزیع پراكندگی نمونه گیری یك پایه و اساس تئوریكی را برای انجام این تحقیق فراهم می كند. بنابراین مشاهده می كنید كه چطور این تحقیق انجام می شود.

فرض كنید كه فرآیندی برای پر كردن بطری ها برای یك نوشیدنی غیر الكلی وجود دارد اگر مقدار نوشیدنی غیر الكلی در تعداد زیادی از بطری ها – به طور صحیح و دقیق اندازه گیری شود پس ما تفاوتهای ناچیز بین بطری ها راكشف می  كنیم. اگر این مقادیر به ترتیب دریك نمودار چیده شوند، پس پراكندگی فركانس یا (یا تكرار) تغییر پذیری فرآیند را نشان می دهد. این مقادیر – باهم –با میانگین فرآیند جمع می شوند (مثلا 16 اونس ) ولی برخی از این مقادیر ، گاهی متفاوت می باشند. اگر ما به فرآیند برگردیم و نمونه گیری را با 10 بطری انجام دهیم و میانگین مقدار نوشیدنی غیر الكلی را درهر نمونه محاسبه كنیم پس پی می  بریم كه این مقادیر متفاوت می باشند چون مقادیر فردی آن متفاوت میباشند. آنها همچنین پراكندگی مقادیر دارند.

اگرفرآیند فقط تغییر پذیری تصادفی را شامل شود، پراكندگی فرآیند به تغییر پذیری فرآیند درونی را نشان می دهد و پراكندگی میانگین نمونه گیری ها تغییر پذیری تصادفی تمام میانگین های احتمالی نمونه را نشان میدهد.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *