فایل کامل مقاله بررسی راه‌كارهای مقابله با آنفلونزای طیور

مقاله بررسی راه‌كارهای مقابله با آنفلونزای طیور در 14 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی دام و طیور
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 14
حجم فایل 11 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقاله بررسی راه‌كارهای مقابله با آنفلونزای طیور در 14 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه:

آنفلونزای طیور (طاعون طیور یا فلور پرنده) بیماری بالقوه بسیار مخربی بوده كه غالباً در جوجه ها، بوقلمونها، اردكها و غازها تظاهر می كند، گرچه تعداد بسیار زیادی از گونه های دیگر پرندگان ممكن است آلوده و بصورت یك ناقل تبدیل گردند. در 84-1983 شیوع بیماری در پنسیلوانیای آمریكا باعث مرگ و كشتار بیش از 20 میلیون پرنده گردید. شیوع بیماری در ایتالیا در ماه می سال 2000 باعث مرگ بیش از 14 میلیون پرنده شد. شیوع اخیر بیماری در آسیا تاكنون 12 كشور را در منطقه از اواخر سال 2003 تا كنون آلوده نموده است كه آمار تلفات و زیانها در حال محاسبه می باشد.

بیماری

بیماری آنفلوانزای طیور در اثر یك ویروس آنفلوانزا می تواند ایجاد گردد. ویروس این گروه از لحاظ شدت بسیار گسترده اند. برخی سویه ها (بخصوص سروتیپهای H7 , H5 ) بسیار بیماریزا و مسری بوده كه قادر به ایجاد مرگ و میر به میزان بیش از 90 درصد در برخی گله ها می گردند. عفونت توسط سویه H5N1 موردی است كه اخیراً در آسیا به انسان سرایت نموده و تعداد بسیاری را آلوده نموده است. با عفونت ویروسی بسیار حاد علائم كلنیكی ممكن است بصورت مرگ و میر بالا ناگهانی، احتمالاً با شروع تب و یا دپرس شدن شدید ظاهر یابد. علائم التهاب مخاط چشم، حركت سریع چشمها، التهاب سینوسها و سر سیانوزه متورم ممكن است در پرندگان مبتلا مشاهده گردد. شكل خفیفتر بیماری ممكن است بصورت علائم تنفسی غیر اختصاصی تظاهر كند. در گله های مادر و تخمگذار علائم بصورت كاهش شدید و ناگهانی تولید یا افزایش تعداد تخم مرغهای پوست نازك و نرم (لمبه) بروز نماید.

انتشار بیماری

پرندگان مهاجر بخصوص پرندگان آبزی، عمده ترین منابع ویروسهای آنفلونزا محسوب گردید كه موجب شروع شیوع گسترده بیماری در آسیا گردیده اند. پرندگان مهاجر با توجه به رفتار مهاجرتی آنها از طریق مدفوع، قادر به انتقال و انتشار ویروسها بطور گسترده از منطقه كشور یا قاره ای به منطقه دیگر می باشند و شیوع بیماری غالبا در نزدیكی مسیرهای مهاجرتی آنها اتفاق می افتد. پرندگانی كه مسیرهای طولانی پرواز می كنند، خسته و تحت استرس بوده و دفع ویروس در این هنگام به دلیل جستجو برای منابع غذایی در مكانهای طیور تجاری افزایش یافته و در این مواقع احتمال آلودگی پرندگان تجاری فزونی می یابد.

انتشار آلودگی به پرندگان منطقه اغلب از طریق آلودگی به وسیله مدفوع پرندگان آلوده رخ می‌دهد. تماس مستقیم با مدفوع توسط پرندگان یا انتقال بصورت غیر مستقیم از طریق پرسنل و تجهیزات به فارمهای طیور از مهمترین راههای انتقال عامل بیماری محسوب می گردد. انسان مسلما مهمترین راه انتقال بیماری در داخل مناطق تولید طیور می باشد. پرسنل از طریق لباس، چكمه، وسایل و دستها، ویروس را از یك سالن به سالن دیگر منتقل می نمایند. حشرات و جوندگان ممكن است بعنوان ناقلین مهم منطقه ای عمل نمایند. حركت در داخل منطقه پرورش طیور می تواند بسرعت از طریق ذیل صورت پذیرد:

1-   تجهیزات حمل مواد غذایی

2-   انتقال پرندگان بیمار و مرده

3-   سرنگهای واكسیناسیون

4-   وسایل جمع آوری مرغ

5-   مهندسین

6-   دامپزشكان

7-   رفت و آمد كارگری

كنترل

الف- تشخیص سریع و مراقتب دقیق كه این تشخیص توسط جداسازی و شناسایی ویروس از لاشه ها و پرندگان در آزمایشگاه به تأیید می رسد.

ب- نظارت دقیق بر قرنطینه ها و اعمال محدودیت در ورود پرندگان ضروری است.

ج- واكسیناسیون علیه سروتیپهای H7 , H5 در مناطقی كه این سویه ها موجود می باشند.

د- بالاترین استاندارهای امنیت زیستی (بیوسكوریفی) در فارم و منطقه بمنظور جلوگیری از انتشار در جمعیت طیور منطقه رعایت شود.

اصول امنیت زیستی مناسب

مناطق اطراف سالنها می بایست توسط مواد و سطوحی كه قابل شستشو و ضد عفونی بوده، كاملاً محصور گردیده تا احتمال انتقال آلودگی از وسایل نقلیه چكمه و غیره به سالن جلوگیری گردد. استفاده از ضد عفونی كننده های قوی و ضد ویروس و ضد باكتری نظیر ویرو-گارد شركت Fam Carelntemational در این موارد بسیار موثر و كمك كننده می باشد.

امكان جلوگیری از تردد افراد غیر مجاز تا حد امكان جلوگیری نمود و در خصوص بازدید كنندگان نیز بایست دستور العمل دقیق در خصوص تعویض لباس و كفش اعمال گردد. از تردد بی مورد كاركنان تا حد امكان جحلوگیری گردد. بطور مرتب و بر اساس برنامه تدوین شده حوضچه های ضد عفونی مناسب توسط ضد عفونی كننده مناسب از قبیل فارم- گارد، اولترا- گارد و یا ویرو – گارد پر كردند. تا حد امكان از ورود وسایل نقلیه به داخل فارم جلوگیری گردد و در صورت ورود حتما می بایست از داخل حوضچه های ضد عفونی عبور نمایند. جهت بازدید كنندگان لباس و چكمه تهیه گردد و بازدید كنندگان بایستی حتما دوش گرفته و كلیه لباسها را تعویض نمایند. چنانچه وسایلی می بایست وارد فام گردند، باید ضد عفونی شوند. در فامها،‌ آب آشامیدنی از اهمیت بسزایی برخوردار است كه كل سیستم توسط ضد عفونی كننده مناسب نظیر ویرو-گارد ضد عفونی و درب مخازن گذاشته شود.

گارد ضد عفونی و توسط سیستم انتقال به داخل سالنها هدایت گردد. طی یك برنامه منظم نظارتی با استفاده از طراحی، ساختار، اصلاحات مناسب و تركیبات موثر و تایید شده از ورود جوندگان، پرندگان وحشی و كرمها داخل سالنها جلوگیری نمایید. در مورد اجرای برنامه های بیوسمكیوریتی چك لیستهای خاصی  تنظیم و بطور منظم برنامه های لازم را اجرا نمایید. ویرو-گارد در غلظت 1:320 و اولترا-گارد در غلظت 1:250 قادر به از بین بردن ویروس انفوانزا طیور می باشند.

آب آشامیدنی توسط ویرو- منطقه متوقف نماید تلفات زیاد، محدودیت در جابجایی طیور، كشتار اجباری و ضررهای وطولانی مدت در بازرگانی بین المللی می تواند در زمان كوتاه صنعت طیور یك كشور را تخریب نماید. برنامه های كنترلی مناسب و مراقبتهای دقیق و اجرای برنامه های بیوسكیوریتی می تواند در پیشگیری از ورود سویه های بیماریزا به داخل فارم جلوگیری نماید. می بایست در ابتدای مواجه با ویروس با اعمال برنامه های موثر از تكثیر و انتشار ویروس جلوگیری نمود.

استرس محیطی:

افزایش و كاهش بیش از اندازه دمای محیط، هر دو استرس محیطی محسوب می‌شوند و در عمل اثرات مضر مشابهی بر صفات اقتصادی صنعت طیور بر جای می گذارند. تحت شرایط استرس هوای گرم،‌ مصرف خوراك كاهش می یابد تا با كاستن از حرارت متابولیك، سبب كاهش دمای بدن گردد. اما از طرف دیگر كاهش مصرف خوراك سبب می شود مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و تولید مثل به اندازه كافی تأمین نشود. شیوع ترین استرس محیطی تجربه شده افزایش ناگهانی دمای محیط است كه سبب مرگ و میر در گله های گوشتی می گردد. حساس ترین گله های معمولاً بیش از 4 هفته سن دارند. در زمان استرس حرارتی حاد افزودن مكمل ویتامین C به جیوه جوجه ها سبب تولید پایدار كوتیكوسترون و در نتیجه تأمین انرژی مورد نیاز برای دفع گرما خواهد شد.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *