طب ورزشی

تنوع رشته های ورزشی،هجوم افراد به سمت ورزش قهرمانی، مشخص شدن ارزش های علمی ورزش در درمان بیماری های قلبی ـ عروقی، دیابت و … ، فعالیت های گسترده درزمینه ی كیفی و كمی ورزش، همه و همه بیش از هر چیز نیاز ورزش و ورزشكاران را به پوشش كامل پزشكی تیم ها و امكان ورزشی مشخص میكند

دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 8
حجم فایل 10 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طب ورزشی

 

مقدمه
تنوع رشته های ورزشی،هجوم افراد به سمت ورزش قهرمانی، مشخص شدن ارزش های علمی ورزش در درمان بیماری های قلبی ـ عروقی، دیابت و … ، فعالیت های گسترده درزمینه ی كیفی و كمی ورزش، همه و همه بیش از هر چیز نیاز ورزش و ورزشكاران را به پوشش كامل پزشكی تیم ها و امكان ورزشی مشخص میكند.
تاریخچه
از زمانی كه بشر برای گذراندن زندگی تحرك و فعالیت بسیار داشت تا به امروز كه با پیشرفت خیره كننده ی علم، زندگی روزانه كم تحرك تر شده و در واقع حال سكون پیدا كرده است، ورزش به عنوان عاملی كه علاوه بربه وجود اوردن تحرك جسمانی، سبب افزایش قدرت فكری و بروز سایر خلاقیت ها ی فردی میشود، از چنان جایگاه رفیعی برخوردار شده است كه به جرات می توان ان را از اركان مهم زندگی دانست. 
اصل ورزش را از یونان دانسته اند كه به منظور چابكی بدن و ایجاد قوت انجام می یافت و پاروزنی، بوكس،كشتی،شنا، والیبال،گلف،انواع تنیس و… درخصوص تاریخچه ورزش باید گفت كه در میان كشور های شرق زمین بیگمان ایران تنها 
كشوری بود كه در نظام تعلیم و تربیت خود بیشترین اولویت را به ورزش و تربیت بدنی داده بود.
در ورزش مدرن كنونی،به كارگیری عوامل مهمی از جمله مسائل روان شناسی ورزشی ،فیزیولوژی تمرین،بیومكانیك ورزشی،ساختار مناسب بدنی ورزشكاربه همراه استعداد و توانایی بالقوه ان و در كنار داشتن مربی اگاه و محیط و امكانات مناسب،از عوامل موفقیت فرد ورزشكار محسوب میشود.
عامل دیگری كه با توجه به این مبحث اهمیت ویژه ای دارد،درمان است كه می توان از ان به عنوان به وجود ارنده امنیت جسمی و روحی برای ورزشكار در هنگام تمرینات و مسابقات یاد كرد.
در یونان باستان از ورزش به عنوان یك روش درمانی در بیماران روانی و بیمارانی كه دچار تب می شدند و همچنین برای توانبخشی فیزیكی بیماران استفاده می شد.
در رم باستان ،به فیزیولوژی ورزش بسیار پرداخته شده است؛چنان كه از پزشكان ان دوره درباره توانبخشی فیزیكی بیماران و استفاده از هیدروتراپی(اب درمانی) مطالب متعدد به جا مانده است ان ها ورزش را برای دوره نقاهت پس از جراحی تجویز می كردند و عقیده داشتند كه ورزش ،باعث تنظیم اعمال دستگاههای مختلف بدن می شود.
دانشمندان ایتالیایی نیز با تاسیس موسسه جهت اموزش كودكان كه ورزش و فعالیت های فیزیكی بخش جدایی ناپذیر از برنامه های اموزشی ان بود،تا اسل های متمادی در دنیای غرب الگو به شمار می امدند. 
پزشكان اسپانیایی معتقد بودند:( ساده ترین ورزش برای حفظ سلامتی بدن، ورزش است) ان ها ورزش را برای افراد مسن و اشخاص معلول نیز توصیه می كردند.
پزشكان فرانسوی نخستین افرادی بودند كه واحد( ورزش درمان) را به دروس دانشجویان پزشكی افزودند.ان ها اعتقاد داشتند: ( تنها پزشكان هستند كه می توانند ورزش های مناسب را برای بیماران تجویز كنند.) 
ابن سینا در اثارش به صراحت متذكر شده است:( انسان باید از ورزش های بسیار شدید و همچنین عدم تحرك، سستی و استراحت زیاد بپرهیزد.) میمو بیذر، بزرگ ترین پزشك یهودی قرون وسطا نیز ورزش های معتدل را برای افراد توصیه می كرد. 
در قرون 17 و 18 میلادی،كشفیات مهمی در زمینه ی فیزیولوژی ورزش و در بخش انقباض اضلانی و واكنش عضلات در برابر پیام های عصبی به دست امد.
در قرن 19 میلادی پیشرفت های شگرفی در زمینه های مختلف علوم به دست امد كه از توجه پزشكان نسبت به ورزش به عنوان یك روش درمانی كاسته شد اما در اواسط این قرن، ورزش های سیستماتیك سوئدی لینگ در سراسر جهان هواخواهان زیادی پیدا كرد.
در اغاز قرن 20 میلادی، انتشار كتاب هایی در زمینه های مختلف بهداشتی و ورزشی توجه همگان را به ورزش جلب كرد؛به طوری كه كنگره های متعددی در زمینه فیزیولوژی ورزش برگزار شد و نتیجه ان، تاسیس انجمن بین المللی طب ورزش در سال 1928 میلادی بود.در سال 1933 م نام این انجمن به ( فدراسیون بین المللی طب ورزشی ) تغییر یافت طی سال های بعد، گام های متعددی توسط این فدراسیون و
اعضای تشكیل دهنده ان برداشته شد كه تا به امروز ادامه یافته است.
طب ورزشی و زمینه های فعالیتی آن
طب ورزشی در زمینه های زیر فعالیت دارد:
1ـ نظارت پزشكی بر فعالیت ورزشكاران
2ـ آموزش های خاص فیزیكی جهت تمرین و آماده سازی ورزشكاران
3 ـ پیشگیری از ضایعات
4ـ تشخیص و درمان ضایعات ورزشی ( ارائه كمك های اولیه در میادین مسابقات) 
5ـ ارائه برنامه های ورزشی طبی ، ورزش های پیشگیری كننده از بیماری های مزمن و تخریبی مفاصل
6ـ توانبخشی و بازگرداندن ورزشكاران مصدوم به فعالیت ورزشی
به هر حال ،هدف از ارائه خدمات طب ورزشی،ارتقای سطح بهداشتی ورزشكاران،بهبود وضعیت جسمانی و روانی و اجتماعی آن ها،پیشگیری از ضایعات ورزشی،درمان و توانبخشی به موقع ورزشكاران است كه موفقیت آنها را در صحنه های ورزشی موجب می شود.امروزه ورزش در سطح بین المللی بعد سیاسی نیز به خود گرفته است.گاه اتفاق می افتد یك كشور كه بیشتر مردم حتی نام آن را هم نشنیده اند به یكباره در جهان مطرح شده و به واسطه پیروزی های ورزشی نامش در صفحه اول روزنامه های جهان و صدر اخبار قرار می گیرد كه این همه حاكی از نقش مهم ورزش در جهان است.
اهمیت ورزش
ورزش و بازی از تفریحات سالم و سودمند نشاط انگیز است و در تامین سلامتی و بهداشت جان و تن بسیار موثر است .ورزش كمك شایانی به ایجاد و تقویت سلامت جسمی و روانی می كند و باعث رشد و نمو بهتر بدن می شود زیرا اكسیژن بیشتری در طی ورزش كردن به تمام نسوج می رسد.
با ورزش كردن بر فعالیت نمود داخلی افزوده شده و بنا بر عقیده ای در عضلاتی كه فعالیت می كنند موادی ایجاد می شود كه به رشد و نمو كمك می نماید.ورزش بدن را سالم و نیرومند می سازد و سلامتی جسمی به سلامتی روحی كمك می كند،اسلام حفظ بدن و تامین سلامتی ان را از وظائف اولیه هر مسلمانی می داند و برای سلامتی بدن آنقدر ارزش قائل است كه آن را در ردیف شناخت دین قرار داده است.
پیامبر (ص) می فرماید:
علم بر دو نوع است:دین شناسی و بدن شناسی
این نكته قابل ذكر است كه اسلام تنها به یك بعد از وجود انسان نمی پردازد،بلكه به همه ابعاد وجودی انسان توجه دارد.اگر انسان بخواهد در سایه ورزش به كمال برسد،باید ورزش را در مسیر خدا انتخاب كند و هدف از ورزش را رسیدن به قرب الهی بداند .ورزش نقش زیادی در تامین سلامتی انسان دارد چنانكه انبیا عظام ورزش را وسیله ای برای رسیدن به سلامتی می دانستند.در حقیقت سرمایه گذاری در ورزش و صرف زمان كمی،می تواند مدتهای زیادی از عمر را به انسان فرصت دهد كه به سلامتی زندگی كند و سلامتی در پایه ورزش به دست می آید.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *