زندگی نامه و شرح حال مولوی

جلال الدین محمد فرزند بهاء الدین محمد معروف به «بهاء الدین ولد» و ملقب به «سلطان العلما» فرزند حسین بلخی، این خانواده پدر بر پدر ازمردم خراسان قدیم ساكن ناحیه ی بلخ بوده اند

دسته بندی تاریخ و ادبیات
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 98
حجم فایل 71 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

زندگی نامه و شرح حال مولوی

 

شرگذشت و احوال مولوی

          جلال الدین محمد فرزند بهاء الدین محمد معروف به «بهاء الدین ولد» و ملقب به «سلطان العلما» فرزند حسین بلخی، این خانواده پدر بر پدر ازمردم خراسان قدیم ساكن ناحیه ی بلخ بوده اند و به  نسبت بلخی و خراسانی شهرت داشته اند؛ اما شهرت مولوی به «مولانای رومی» و «مولای روم» بعد از آنست كه از بلخ مهاجرت كرده و در شهر «قونیه» موطن برگزیده اند كه از بلاد معروف آناتولی و آسیای صغیر و تركیه ی فعلی است و آن را در قدیم كشور «روم» می گفتند؛ به طوری كه نگارنده تبع كرده ام این شهرت از اوایل قرن ششم هجری به بعد است. برای اینكه من درمؤلفات نیمه‌ی اول این قرن دیده ام كه ازمولوی به عنوان «مولانای روم» اسم برده و اشعاری نقل كرده اند؛ برای كسانی كه سرگذشت مولوی را از روی كتاب ها خوانده اند هم این نكته تازگی دارد، زیرا تاكنون دیده نشده كسی متعرض باشد از این كه چه تاریخ مولوی را به عنوان «مولانای روم» یا «ملای رومی ها» خوانده اند.

          ولادت مولوی در بلخ روز یكشنبه ششم ربیع الاول سنه 604 و وفاتش در قونیه هم در روز یكشنبه پنجم جمادی الاخر سال 672 هجری قمری است. همان سال كه نابغه‌ی فلسفه‌ی ریاضی خواجه نصیر الدین طوسی و برخی بزرگ مردان دیگر فوت شده اند. مدت عمر مولانا جلال الدین به حساب شمسی 66سال و به حساب قمری 68 سال و 89 روز یعنی سه ماه و یك روز كم بود.

          پدرش بهاء الدین ولد با خانواده به قصد زیارت كعبه‌ی معظمه و انجام عمل حج درحدود سال 616 كه گیراگیر حمله ی مغول به ایران است ازبلخ مسافرت كرد. درحقیقت سبب عمده‌ی این مسافرت یا مهاجرت رنجشی بودكه در باطن از سلطان محمد خوارزمشاه داشت، خواه باعث مسافرتش، گزاردن مناسك حج و خواه و رنجش از سلطان محمد باشد، این ها همه علل و اسباب ظاهری بود و حقیقت امراراده ی حج بود كه می خواست آن نهال الهی یعنی وجود مولوی را كه درآن وقت حدود سیزده ساله بود از آن آفت خانمانسوز هجوم شوم مغول محفوظ نگاه بدارد و او را در سرزمینی دو از فتتنه پرورش دهد تا همچون درختی بارآور، سایه بر سر مشرق و مغرب عالم افكند.

این سبب ها برنظر ها پرده هاست

 

كه نه هر دیدار صنعش را سزاست

از مسبب می رسد هر خیر و شر

 

نیست اسباب و وسایط را اثر

از این ادبیات مولوی بر می آید كه همه چیز در دید و قدرت آفریدگار بی همتاست و دلیلش برهیچ كس آشكار نیست. آری! حق نمی خواست كه این چراغ فیض رحمانی درآن تندباد شیطانی خاموش شود و چشم جهان بشریت از انوار تابناك او بی نصیب بماند. خلاصه مولوی درآن وقت كه حدود 13 سال داشت همراه پدرو مادرش از بلخ سفر كرد. گفته اند كه پدرش درعبور از نیشابور شیخ فریدالدین عطار نیشابوری معروف را كه صاحب تذكره الاولیا و منظومه های منطق الطیر و اسرارنامه و مصیبت نامه است ملاقات كرد و شیخ عطار نسختی از «اسرارنامه»‌ی خود را بدو هدیه نمود و برای مولوی به فراست ایمانی، آتیه‌ی درخشانی را پیش بینی كرده و به پدر او گفت كه این پسر راگرامی بدار، باشدكه نفس گرم او آتش، در سوختگان عالم زند.

«مقدمه»

ادبیات در هر شكل و قالبی كه باشد، نمایشگر زندگی وبیان كننده‌ی ارزش ها و معیارها وویژگی هایی است كه زندگی فردی و جمعی برمحور آنها می چرخد. نقد وبررسی و ارزیابی آثار ادبی نیز چنین است و نمی تواند بدور از آن ارزش ها و معیارها باشد و بی توجه از كنار آنها بگذرد. به عبارت دیگر نقد و بررسی آثار ادبی از دیدگاهی می توان درس زندگی نامید، باهمه‌ی گستردگی و تنوع و خصوصیات و مظاهر آن.

ادبیات از دو دیدگاه ما را با زندگی پیوند می‌دهد: از گذرگاه عاطفی، وقتی كه آنرا می خوانیم، از گذرگاه خرد ورزی، وقتی كه آنرا بررسی و نقد می كنیم؛ وقتی ما قطعه شعری را می خوانیم، عواطف و احساسات ما با عواطف و احساسات شاعر جنبه‌‌های مشترك پیدا می كند و با او هم سوئی روانی پیدا می كنیم، و یا وقتی سر‌گشتكی را در مطالعه می آوریم، به قول «آندره موروا» در حادثه‌ی كشاكش بزرگی قرارمی گیریم و لحظات زندگیمان با آن حادثه           آمیختگی پیدا می كند؛ دراین موارد نفس و جان ما می تواند از اثر پذیری بركنار بماند. از جهت خردورزی نیز، اگر به درستی به تحلیل و نقد آثار ادبی بنشینیم و جنبه های مثبت و مفنی آنها را دریابیم، زندگی را مطرح ساخته ایم؛ مطالعه وبررسی آثار ادبی باید با بررسی جنبه های زبانی، هنری ومحتوایی همراه باشید، به این معنی كه پس از حل دشواری های واژه ای و تعبیرها و اصطلاحات متن و اشاراتی كه به تارخ و قصص و اساطیر ممكن است وجود داشته باشد، باید به بررسی ارزش هنری و سپس به تجزیه و تحلیل محتوای آن بپردازیم. اندیشه های والا و ارزشمند را باز نماییم و پندارهای سخیف و كج اندیشی های نابخردانه را نقد كنیم. عبارات وابیات و تعبیرهای زیبا و استوار را با دلیل وحجت نشان دهیم و ابیات و جملات و عبارات نازیبا و نااستوار را باز نماییم. و اگر اثر شكل داستانی دارد، آنرا از جهت شناخت داستان بررسی كنیم: مثلاً اگر در داستان رستم و سهراب، فقط واژه دشوار را معنی كنیم و چند ویژگی زبانی را كه درسخن فردوسی هست باز گوییم كه مثلاً برای یك متمم دو حرف اضافه آورده است، یا «كجا» را در معنی «كه» به كاربرده، داستان را به عنوان یك پدیده ی لسانی مطرح كرده ایم. برای آنكه داستان به عنوان یك اثر ادبی مطرح شود، پس از طرح و توضیح نكته های زبانی و ارزش های هنری یا ارزش های مربوط به فنون بلاغی، درمرحله‌ی سوم باید محتوای داستان را از جهت داستان شناسی، و دراین مورد به خصوص از جهت تراژدی شناسی، گره خوردگی، اوج و فرود داستان، جنبه های روان شناختی قهرمانان و سرانجام ظرایفی كه داستان را به عنوان تراژدی برتر معرفی می كند، مطرح سازیم.

بنده از تهیه و تحقیق درباره‌ی شعر و ادب فارسی، اهدافی داشتم كه یكی از آنها بیان كردن و روشن شدن مطالب دراین باره بود؛ و دراین تحقیق از استاد بزرگوار ادب و شعر فارسی، جناب آقای دكتر ده پنا كه دانشجویان را به شناخت و درك ارزش های شعر و متون فارسی تشویق می كنند، تشكر می‌كنم؛

دراین تحقیق از منابع مختلفی استفاده كردم كه از آن جمله می توان كتاب مقالات ادبی، اثر دكتر جلال الدین همایی، مكتب حافظ یا مقدمه برحافظ شناسی، تألیف دكتر منوچهر مرتضوی و گزیده‌ی غزلیات مولوی، اثر دكتر سیروس شمیسا است؛ امیدوارم این تحقیق بتواند برای علاقه مندان به شعر و متون فارسی مفید واقع شود و تفكر و توجه آنان را به این موضوع بیشتر كند.

 

بهاء الدین ولد بعد از اتمام عمل حج دیگر به خراسان برنگشت، برای این كه اخبار هجوم وحشیانه‌ی  مغولان را می شنید و بازگشتن او به وطن درآن حال، مصلحت نبود. این بود كه سفر به آسیای صغیر كرده و در بلده‌ی لارنده كه از توابع قونیه است اقامت جست سلطان علاءالدین، پادشاه آن سرزمین، كم كم به وی ارادت خاص به هم رسانید و مقامش را عزیز وگرامی شمرد. بهاءالدین حدود هفت سال در «لارنده» بود و همان جا مولوی در 18 سالگی با دخترخواجه لالای سرقندی كه گوهر خاتون نام داشت ازدواج كرد و سلطان ولا فرزند مشهور وی از بطن همان زمان درسال 622 در لارنده به دنیا آمد.

بهاء الدین دراواخر عمر خود از لارنده به قونیه نقل مكان كردو پس از سه سال در روز جمعه 18 ربیع الآخر 628 درگذشت و درهمان جا مدفون شد. درآن هنگام مولوی 25 ساله بود و تا آن زمان تحت تربیت پدرو سایر اساتید آن عصر از ادبیات فقه و كلام و حدیث و امثال آن اشتغال داشت و در نتیجه‌ی 20 سال تحصیل، عالمی از كاردرآمده و سرگرم تدریس و وعظ و تبلیغ معارف مذهبی شده بود.

درسال 629 كه یكسال بعد از وفات پدرش بود، سید برهان الدین محقق ترمذی كه از مشایخ طریقت و از دوستان و ارادتمندان پدر مولوی بود به «قونیه» رفت؛ مولوی درخدمت وی وارد سیر و سلوك عرفانی و طریقه‌ی تصوف گردید و مدت 9 سال تحت تربیت او مشغول ریاضت و از كار طریقت بود. پس ازفوت استادش به مدت 5 سال خود به تنهایی همان آداب و رسوم و خلوت نشینی را كه از شیخ خود آموخته بود ادامه داد و به مدت 13 سال ریاضت و جهد وی به طول انجامید. در سنه 642 هجری كه مولوی 29 سال داشت كه به تفصیلی، ملاقات وی با شمس الدین تبریزی دست داد كه موجب تحولی عظیم در روح مولوی گردید و به كلی او را منقلب ساخت. 

 

فهرست مطالب

 

عنوان  صفحه

فصل اول: «سرگذشت و احوال مولوی»………………………………………………….

1-1سرگذشت و احوال مولوی ……………………………………………………………..

1-2افكار و عقاید عرفانی ……………………………………………………………………..

فصل دوم «مولوی چه می گوید؟»…………………………………………………………..

2-1مسلك عرفانی و افكار و عقاید مولوی ………………………………………………

2-2علم الیقین-عین الیقین-حق الیقین………………………………………………………

2-3تعلق –تخلق –تحقق…………………………………………………………………………

2-4پایه اصلی مسلك و طریقه عرفانی مولوی …………………………………………

2-5 رسالت عرفانی و ادبی مولوی ………………………………………………………..

2-6فروغ خورشید روح بخش عرفان مشرق……………………………………………

2-7طریق اصلاح نفوس و درمان دردهای اجتماعی و روحانی بشر……………

2-8داروی دردهای روحانی پنهانی بشر ………………………………………………..

2-9پراكندگی و جمعیت حواس و اوقات …………………………………………………

فصل سوم : «مولوی و حافظ»……………………………………………………………….

3-1-عشق از دیدگاه مولوی …………………………………………………………………

3-2-پیر از دیدگاه مولانا  …………………………………………………………………….

3-3جام جم ا زدیدگاه مولانا………………………………………………………………….

3-4مولوی و حافظ ……………………………………………………………………………..

فصل چهارم: «مرغ باغ ملكوتم، نیم از عالم خاك ……………………………………..

4-1 درمراحل سیرو سلوك علمی و عرفانی ……………………………………………

4-2 دوره ی اول زندگانی با شخصیت اول مولوی ………………………………….

4-3 دوره ی دوم و شخصیت دوم مولوی ……………………………………………..

4-4 شخصیت سوم و فعلیت نهایی مولوی ……………………………………………..

4-5 تقسیم بندی ………………………………………………………………………………….

1-4-5افكار و عقاید مولوی…………………………………………………………………..

2-4-5مارمیت اذرمیت …………………………………………………………………………

1-2-4-5شعار مسلك علمی و عرفانی و كلید رمز افكار و عقاید مولوی……..

3-4-5جبر واختیار و قضا و قدر ………………………………………………………….

1-3-4-5قضا و قدر ……………………………………………………………………………

2-3-4-5تجلی و ظهور حق درمظاهر بشری و صدور معجزات و كرامات از انبیا واولیای خدا    

4-4-5 اتصال پنهانی روح انسان كامل به مبدأ غیب مجرد الهی …………………

فصل پنجم : «آشنایی بیشتر با اشعار مولانا»

5-1شرح برخی از ادبیات مثنوی شریف

5-2شرح سه غزل شیوا از مولانا

5-3چند نمونه از كنایات اشعار مولوی

5-4القاب شعر اودبا و علما و هنرمندان ایران

 

 

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *