زبان و ادبیات عرب اقوالُ عُلماءِ اللغه حول الترادف فی اللغه العربیه و ذكر نماذجَ من الترادف

قرآن کریم به زبان عربی مبین نازل شد، تا اینکه معجزه آشکار برای جهانیان باشد، بر قومی که خود قدر بزرگی بر بیان داشتند و در میان لهجه های مختلف، لهجه قریش جایگاه برتری گردید و قرآن از میان آن همه لهجه ها، از الفاظی نشأت گرفت که دارای آهنگی زیبا، گوشنواز و دلنشین است

دسته بندی زبان های خارجی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 175
حجم فایل 7.031 مگا بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

 كارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات عرب  اقوالُ عُلماءِ اللغه حول الترادف فی اللغه العربیه و ذكر نماذجَ من الترادف

 

      

موجز الرساله  (چکیده) :

قرآن کریم به زبان عربی مبین نازل شد، تا اینکه معجزه آشکار برای جهانیان باشد، بر قومی که خود قدر بزرگی بر بیان داشتند و در میان لهجه های مختلف، لهجه قریش جایگاه برتری گردید و قرآن از میان آن همه لهجه ها، از الفاظی نشأت گرفت که دارای آهنگی زیبا، گوشنواز و دلنشین است. لذا در این خلاصه پی آنیم که “مسأله ترادف” را  که منشأ بحث و جدل و تحقیق علماء، لغت شناسان، ادیبان، و محققان از دیرباز تا کنون بوده است بررسی نمائیم.

در این میان لغت شناسان به دو دسته تقسیم شده اند :

 1- موافقین : و این عده بر این باورند که برای یک معنی انبوهی از کلمات مترادف وجود داشته که باعث غنی و وسعت زبان گردیده، و علت آن را علل و اسبابی می دانند که به نوعی باعث ایجاز این زبان گردیده است. و کثرت مترادفات را باعث آهنگین نمودن نثر عربی دانسته اند.

2- دسته دیگر مخالفین وجود ترادف که صرف نظر از طبیعت و سرشت لغت، بر این باورند که هیچ دو کلمه ای در زبان عربی نمی توان یافت که از نظر معنی کاملاً یکسان باشد چون آن را حکیمانه نمی دانند، بلکه به دنبال فروق دقیق و عمیق میان ارتباط کلمات هستند.

در عصر حاضر یکی از موضوعات شعله ور فرهنگستان قاهره و مجامع علمی ادبی گردیده است.

این مختصر ره توشه در جستجوی یافتن پاسخی برای این مسئله است و می کوشد با بررسی زوایای مختلف موضوع برخی از آثار دانشمندان لغت شناس را در این زمینه مطرح کرده و مورد نقد و بررسی قرار دهد تا ان شاءالله و به تحلیل و قضاوت نهایی دست یابد.

 

 

مقدمه

الحمدلله ربّ العالمین و الصلاهُ والسلام علی نبیّنا و                                                  قائدنا محمّد (ص)  و الأئمه الهداه المیامین علی اصحابه البررّه المنتجبین.

لا تلمنی فی هواها
لغه القرآن هذه

 

أنا لا اهوی سواها
رفع الله لواها

 

ترم اول در کلاس درس یكی از اساتید به مبحث مترادفات اشاره ای شد ایشان فرمودند :

کلماتی از قبیل : “جید، عنق ….” مترادف نیستند چون هر کدام جایگاه ویژه ای دارند که اگر جابه جا شوند باعث خلل در معنا می گردد. این نکته برایم بسیار جالب، و باعث جرقه ای شد که پیرامون موضوع ترادف مطالعه ای نمایم.

لذا در ترم سوم درس محاضره استاد بزرگوار جناب آقای دکتر صدقی موضوع ترادف را انتخاب نموده و مقاله ای با راهنمایی ایشان نوشتم. که از راهنمایی های ایشان بسیار بهره جستم. و کتابهایی پیرامون موضوع ترادف از نمایشگاه بین المللی خریداری نمودم و همین امر برایم رغبتی شد که موضوع رساله را پیرامون مبحث “ترادف” برگزینم.

پس از مشورت با اساتید بزرگوار مورد تأیید قرار گرفت و با مشورت استاد بزرگوار دکتر حریرچی به پایان نامه هایی که در این زمینه یا مشابه او بود و کتابهای منبع و مرجع رهنمون شدم که بسیار راه گشای کارم بود و با راهنمایی اساتید محترم جناب آقایان دکتر انوار، دکتر دیباچی، دكتر شکیب، کتابهایی مانند : الخصائص، ابن جنی، کشّاف زمخشری، الفروق فی اللغه، ابوهلال عسکری، فقه اللغه ثعالبی، المزهر سیوطی، الألفاظ المترادفه، المتقاربه المعنی، عیسی رمانی، الترادف فی الحقل القرآنی، دکتر عبدالعال سالم مکرم، الترادف امیل یعقوب، علم الدلاله،     دکتر احمد عمر مختار عمر، اعجاز مصطفی صادق  الرافعی، و چند کتاب دیگر را خریداری نمودم و علت این امر بعد مسافت بود که با فراغ بال در منزل می توانستم استفاده کنم. یگانه استاد ادب از دکتر حریرچی جهت ورود به تحقیق به منابع و پایان نامه های مشابه رهنمون شدم که پیوست یکی از آنها «مقاله ترادف استاد علی الجارم» بود که در مجله اللغه العربیه الملکی چاپ قاهره بود که آن را با دقت مطالعه کردم و می توان گفت که یکی از بهترین منابع و روزنه جدیدی را نسبت به این مبحث بر من گشود و بعد از آن از کتاب ارزشمند “المزهر” به تحقیق پیرامون مطلب پرداختم، متوجه شدم که از همان قرون اولیه لغت شناسان به این موضوع معرفت و شناخت کافی داشتند لذا تصمیم گرفتم نظر لغت شناسان قدیم را جویا شوم که علاوه از کتابهای خریداری شده از کتابخانه دانشگاه اصفهان به خاطر قرب مسافت از کتابخانه دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات و از کتابخانه دانشگاه شهید بهشتی مخصوصاً کتابخانه گروه عربی آن دانشگاه  ـ که از مساعدت استاد شوشتری جا دارد که تشکر و قدردانی نمایم ـ استفاده كردم.

پس از فیش برداری از لغت شناسان قدیم گاهی از خود می پرسیدم ریشه این همه اختلاف نظرها درباره ترادف در چیست؟

آیا می توان به یک نظر اجتهادی درباره این موضوع رسید و به خاطر علاقه و فهم کلمات قرآنی موضوع را با رغبت مضاعف پیگیری کردم به این نتیجه رسیدم که علماء اصول، مفسرین اهل لغت، اهل منطق و همه آنهایی که به نحوی با متون و نصوص عربی سروکار دارند دارای نظریه ای در این موضوع هستند که با توجه به فراخور حال و منزلت آن موضوع بهره جسته‌اند.

لذا تصمیم گرفتم مطالب این رساله را در چهار فصل و یک فصل پایانی ارائه نمایم.

فصل اول : «شناخـت تـرادف»

شامل موارد زیر است :

1- سیر تاریخی بحث های لغوی 2- رساله ها و کتابهای مربوط به مترادفات، لغت شناسان قدیم و معاصر که در هفت صفحه خواهد آمد. 3- مراحل جمع آوری لغت 4- واژه مترادف، اولین مورد استعمال آن، معانی لغوی آن 5- تعریف ترداف، و اولین کسانی که به طور آشکار درباره ترادف اظهار نظر کرده اند. مانند : علی بن عیسی الرمانی (م 384 ه)، ابن مالک، المرتضی زبیدی  6- تعریف امام فخر رازی :  تفاوت ترادف با تأکید و تابع، ترادف کلمات غیر مفرده، بحث درباره الفاظ، متوارده و مترادفه و نتیجه گیری 7- الفاظ متوارده و الفاظ مترادفه و نظریه فقیه و مفسر طبرستانی، کیا الهرّاسی (م 504 ه) 8- تعریف خواجه نصیرالدین طوسی 9- ترادف کلمات غیرمفرده، عیسی الرمانی 10- تعاریف اهل اصول و معاصرین، استاد محمود شهابی، کیا الهرّاسی، شیخ محمد رضا مظفر 11- تعاریف ترادف در قرون اخیر، نظریه لغت شناس معاصر دکتر ابراهیم انیس 12- تعریف ترادف از نظر زبان شناس معاصر، پالمر، اولمان

13- ترادف تام و نظریه اولمان زبان شناس معاصر 14- شرایط ترادف تام از نظر دکتر ابراهیم انیس 15- کاربردهای ترادف شامل : تأکید و مبالغه، توسعه فصاحت و بلاغت، به کارگیری تعابیر مختلف، مسئله ترادف و مسائل مربوط به فرهنگستان زبان قاهره مورد بررسی قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

فصل دوم : «اسباب به وجودآمدن الفاظ مترادف از نظر لغت شناسان قدیم و معاصر»

که شامل موارد زیر است :

1- گویش های مختلف 2- کلمات دخیله 3- صفت 4- شرح لغت و معاجم لغوی 5- نامگذاری با ذوق شخصی 6- نسبت 7- موسیقی کلام 8- حذف 9- عدم تمایز بین مطلق و مقید      10- کنایه 11- کنیه 12- مرور زمان و تحمل معنای جدید 13- فخرفروشی و مباهات به جمع کردن مترادفات 14- تطور صوتی مانند : تداخل لغات، إبدال، قلب، إتباع 15- تطور دلالی   مانند : تعمیم خاص، تعمیم عام، مجاز و مجاورت می باشد که مورد بررسی قرار گرفته و پایان این فصل موضوعاتی که قابلیت تحقیق بیشتر را دارد و خود می تواند موضوع رساله ای باشد مطرح گردیده است.

 

فصل سوم : «نظـرات اهـل لغـت پیـرامـون تـرادف»

که شامل :

1- آراء و نظریات قریب به بیست و یک نفر عالم لغوی قائل به وجود ترادف که در فهرست ذکر شده ا ند 2- ارائه فهرستی شامل هفده اثر از لغت شناسان و نویسندگان کتابهای «فعلتُ و أفعلتُ» 3- افراط در موضوع ترادف 4- مخالفین وجود ترادف که عمدتاً به دنبال موشکافی دقیق و عمیق رابطه بین کلمات هستند و ارائه آراء و نظریات قریب به چهارده نفر از اکابر آنان، و نمونه هایی از آثار آنان  مثل ابوالهلال عسکری و ثعالبی که ضمیمه می باشد.    5- مجموعه فروق لغوی 6- دلایل منکرین ترادف جهت نامگذاری یک اسم برای هر شیء  7- نظر فرهنگستان قاهره و مجامع علمی ادبی پیرامون ترادف 8- آراء محققین معاصر زبان عربی که در فهرست اسامی آنها آمده است 9- ارائه نظرات زبان شناسان معاصر و جمع بندی نظرات آنها.

فصل چهارم : «پیـرامـون تـرادف در قـرآن»

که شامل :

پیرامون ترادف در قرآن که به طور مختصر منکرین وجود ترادف در واژه های قرآنی را بیان می کند و به ذکر نمونه هایی از نظرات لغت شناسان قدیم و معاصر مثل اعرابی، ابوهلال عسکری، راغب اصفهانی، دکتر محمد مندور، دکتر احمد مختار عمر می پردازد.

سپس نظر موافقین به وجود ترادف در واژه های قرآنی و نمونه هایی از آیاتی که به نظر آنان ترادف، یا قریب المعنا هستند مانند زرکشی و ذکر تعدادی از کلمات که در آیات مختلف به کار رفته اند نظر دکتر صبحی صالح، دکتر ابراهیم انیس و ذکر افعالی که آنها را مترادف پنداشته است و شرح حال آیه 140 )یَا أَیُّهَا الَّذیِنَ آمَنُوا لا تَقُولُوا رَاعِنا و قُولوا اُنظُرنَا (از سوره بقره که متمسکین به وقوع ترادف در قرآن به آن تمسک جسته‌اند که دکتر عبدالعال سالم مکرم در کتاب “الترادف فی الحقل القرآن” توضیح داده است.

بنا به مهم بودن موضوع پیوست شماره 2 همین رساله، بررسی افعال مترادف از کتاب   ” الترادف فی الحقل القرآن” می باشد.

 

فصل پنجم : «تحلیـل هـا و قضـاوتهـا»

شامل تحلیل ها و قضاوتهای نهایی و تقریباً اشاراتی است که به لبّ مطلب رفته است که دستاوردهای این تحقیق می باشد و سعی شده بر اساس جمع بندی فصول گذشته به یک نتیجه روشن در مورد مسأله “ترادف” دست یابیم.

 

****

 

در خاتمه بر خود لازم می دانم که از همه اساتید بزرگوارم که مرا حرفی آموختند صمیمانه تشکر نمایم. به ویژه استاد بزرگوار و گرانقدر رئیس گروه زبان و ادبیات عرب، جناب آقای دکتر فیروز حریرچی که راهنمایی این رساله را قبول فرمودند و استاد فاضل و متواضع دکتر محمود شکیب که مشاورت این رساله را به عهده داشتند با تمام وجود از زحمات ایشان قدردانی و تشکر می نمایم. و امیدوارم که این قلیل بی مقدار خدمتی کوچک در قلمرو تحقیقات لغوی در زبان و ادب عربی به شمار آید و سخن خود را در مقدمه پایان می دهم و نوشته خود را مصداق کامل شعر ظهیر فاریابی می دانم که گفته است :

 

کسـی کـه قطـره شبنـم بـه پیـشِ ابـر بَــرَد

چـو خـاک باشـد بنیـادِ سعـی او بـر بــاد

 

فهرست

 

عنوان                                                                                                         صفحه

 

موجز الرساله (چكیده) ……………………………………………………………………………………………………..1

مقدمه …………………………………………………………………………………………………………………………….2

فصل اول : شناخت ترادف  …………………………………………………………………………………………..8

سیر تاریخی ……………………………………………………………………………………………………………………8

معاصرین و پدیده ترادف  ………………………………………………………………………………………………..13

جمع آوری لغت …………………………………………………………………………………………………………….14

ترادف لغوی ………………………………………………………………………………………………………………….16

ترادف صراحتاً ……………………………………………………………………………………………………………… 18

تعریف امام فخر رازی ……………………………………………………………………………………………………..19

تفاوت ترادف با تأكید و تابع …………………………………………………………………………………………….20

نتیجه …………………………………………………………………………………………………………………………...21

الفاظ متوارده و الفاظ مترادفه …………………………………………………………………………………………21

تعریف خواجه نصیرالدین طوسی …………………………………………………………………………………….22

ترادف غیر مفرده ………………………………………………………………………………………………………….22

تعاریف اهل اصول …………………………………………………………………………………………………………23

نمودار رابطه مترادف و متمایز …………………………………………………………………………………………23

نظریه دكتر ابراهیم انیس ……………………………………………………………………………………………….26

تعریف ترادف از نظر زبان شناسی معاصر ………………………………………………………………………….27

پالمر …………………………………………………………………………………………………………………………….27

اولمان  ……………………………………………………………………………………………………………………….28

ترادفات تام ………………………………………………………………………………………………………………….28

شرایط ترادف تام و نظریه دكتر ابراهیم انیس  …………………………………………………………………..28

معاصر بودن ………………………………………………………………………………………………………………….29

وحدت محیط پیدایش زبان …………………………………………………………………………………………….29

اتحاد كامل بین معنی دو واژه  ………………………………………………………………………………………..30

نتیجه تطور صوتی نبودن ……………………………………………………………………………………………….30

كاربردهای ترادف ………………………………………………………………………………………………………….31

تأكید و مبالغه  ……………………………………………………………………………………………………………..31

توسعه فصاحت و بلاغت از نظر دكتر صبحی صالح …………………………………………………………….32

ابن یعیش  ………………………………………………………………………………………………………………….33

به كارگیری تعابیر مختلف ………………………………………………………………………………………………33

سیوطی ……………………………………………………………………………………………………………………….34

ابن فارس      ………………………………………………………………………………………………………………..34

ابوبكر باقلانی ………………………………………………………………………………………………………………..34

مسئله ترادف  ………………………………………………………………………………………………………………35

فصل دوم: علل به وجودآمدن لغات مترادف ………………………………………………………………….36

اسباب ترادف ……………………………………………………………………………………………………………….37

گویش های مختلف از نظر ابن جنی …………………………………………………………………………………37

تعریف سیوطی ……………………………………………………………………………………………………………..38

تعریف راغب اصفهانی ……………………………………………………………………………………………………38

تعریف ترنچ ………………………………………………………………………………………………………………….39

نظر دكتر رمضان  عبدالتواب …………………………………………………………………………………………..39

تعریف علی عبدالواحد وافی ……………………………………………………………………………………………39

تعریف ابن فارس …………………………………………………………………………………………………………..40

کلمات دخیله و تعریب …………………………………………………………………………………………………..40

نظریه ابوحاتم ………………………………………………………………………………………………………………. 41

نظریه خفاجی ………………………………………………………………………………………………………………..41

نظریه اولمان ………………………………………………………………………………………………………………….41

صفت …………………………………………………………………………………………………………………………..42

نظریه سیبویه، عکبری، ابن فارس  …………………………………………………………………………………..42

نظریه قاضی ابوبکر ابن العربی …………………………………………………………………………………………43

نظریه علی الجارم …………………………………………………………………………………………………………43

نظریه دکتر ابراهیم انیس ………………………………………………………………………………………………..43

شرح لغت و معاجم لغوی ………………………………………………………………………………………………..44

نامگذاری با ذوق شاعری یا تعبیرات شخصی ……………………………………………………………………..46

نظریه نولدکه ………………………………………………………………………………………………………………..46

نسبت ………………………………………………………………………………………………………………………….47

نظریه علی  الجارم ………………………………………………………………………………………………………..47

موسیقی کلام ……………………………………………………………………………………………………………….47

نظریه دکتر ابراهیم انیس ……………………………………………………………………………………………….47

حذف ………………………………………………………………………………………………………………………….48

عدم تمایز بین مطلق و مقید …………………………………………………………………………………………..48

کنایه ……………………………………………………………………………………………………………………………48

کنیه …………………………………………………………………………………………………………………………..49

مرور زمان و تحمل معنای جدید ……………………………………………………………………………………..49

فخر فروشی  و مباهات به جمع کردن مترادفات ………………………………………………………………..50

تطور صوتی ………………………………………………………………………………………………………………..50.

تداخل لغات …………………………………………………………………………………………………………………51

نظریه ابن جنی ………………………………………………………………………………………………………………51

إبدال …………………………………………………………………………………………………………………………..51

قلب …………………………………………………………………………………………………………………………….52

إتباع …………………………………………………………………………………………………………………………..53

تطور دلالی …………………………………………………………………………………………………………………..54

تخصیص عام ………………………………………………………………………………………………………………..54

مجاز …………………………………………………………………………………………………………………………..55

مجاورت ………………………………………………………………………………………………………………………55

نظریه احمد بن فارس …………………………………………………………………………………………………….56

فصل سوم : نظرات لغت شناسان درباره ترادف ………………………………………………………………57

موافقین پدیده ترادف …………………………………………………………………………………………………...58

نویسندگان کتابهای فعلتُ و أفعلتُ ………………………………………………………………………………..…65

مؤلفین مشهور رساله‌های فعلتُ و أفعلتُ ………………………………………………………………………….65

زیاده روی درموضوع ترادف ………………………………………………………………………………………….…66

نظریه ابن فارس ……………………………………………………………………………………………………………67

نظریه ابن خالویه و ابوعلی الفارسی ……………………………………………………………………………..…..67

مخالفین وجود ترادف …………………………………………………………………………………………………….68

نظریه ابن الأعرابی  …………………………………………………………………………………………………….. .68

نظریه احمد ابن یحیی ثعلب ……………………………………………………………………………………….…..68

نظریه دکتر رمضان عبدالتواب …………………………………………………………………………………………69

نظریه ابوعلی فارسی ……………………………………………………………………………………………………..69

نظریه ابن درستویه ………………………………………………………………………………………………………..69

نظریه ابوالحسین احمد ابن فارس …………………………………………………………………………………..70

نظریه ابوهلال عسکری ……………………………………………………………………………………………………71

نظریه خَطابّی ………………………………………………………………………………………………………………..75

نظریه مرزوقی ………………………………………………………………………………………………………………75

نظریه ثعالبی ………………………………………………………………………………………………………………..76

نظریه راغب اصفهانی …………………………………………………………………………………………………….78

نظریه ابوالبرکات الأنباری ……………………………………………………………………………………………….78

نظریه اجدابی ……………………………………………………………………………………………………………….79

نظریه ابوالفتح المطرزی  ………………………………………………………………………………………………..79

نظریه قاضی بیضاوی ……………..

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *