دانلود گزارش کاراموزی برق، اصلاح سیستم برق فشار ضعیف

گزارش کاراموزی برق، اصلاح سیستم برق فشار ضعیف در 31 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی برق
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 31
حجم فایل 59 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

گزارش کاراموزی برق،اصلاح سیستم برق فشار ضعیف در 31 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                صفحه

1.مقدمه …………………………………………………………………………………………………………………. 1  

2.پارامترهای مهم در طراحی پست و انتخاب تجهیزات …………………………………….. 5

3.هماهنگی عایقی …………………………………………………………………………………………………… 7

4.شن و شینه بندی ………………………………………………………………………………………………. 9

5.فواصل زمین كردن نقطه نوترال و سیستم زمین …………………………………………………… 11

6.برقگیر …………………………………………………………………………………………………………… 16

7.ترانسفورماتور ……………………………………………………………………………………………….. 19

8.سكسیونر …………………………………………………………………………………………………….. 20

9.كلیدهای قدرت ………………………………………………………………………………………………. 23

10.ترانسفورماتورهای اندازه گیری …………………………………………………………………… 26

11.موج گیر ……………………………………………………………………………………………………. 29

12.P.L.C …………………………………………………………………………………………………….  32

13.جبران كننده ها ………………………………………………………………………………………..  35

14.سیستم های تغذیه DC و AC …………………………………………………………………..  36

15.حفاظت ترانسفورماتور ……………………………………………………………………………..  48

 

 

 

 

گزارش كار آموزی

عنوان كار : اصلاح سیستم برق فشار ضعیف ساختمان آزمایشگاهی اصلاح بذر جهاد كشاورزی كرج واقع در كیلومتر 5 جاده مردآباد – و همچنین تغییر شكل كلی سیم كشی قدیمی ساختمان و ایجاد سیستم اعلام حریق .

علت این كار این بود كه اصلاح بذر نیاز به دستگاه های جدید آزمایشگاهی برای كشت باكتری داشت و به همین منظور تصمیم به نوسازی سیم كشی كل ساختمان مربوط من جمله اداری و آزمایشگاهی

به همین منظور بعد از انجام مراحل اداری بین شركت مهر پریشی و جهاد كشاورزی یك سیستم از شركت برای بازدید محل فرستاده شد بررسی و مطالعه میزان مصرف هر یك از دستگاه ها به خصوص دستگاه های فوق حساس آزمایشگاهی و دستگاه هایی كه مصرف برقی بالایی داشتند مثل اتوكلاو و دستگاه های اندازه گیری  وزن و قطر باكتری و …

و همچنین سیستم برق قدیمی ساختمان و فرسوده بودن سیم ها شركت سه طرح به كمیسیون اداره كشاورزی ارائه كرد تا كمیسیون در مورد قیمت و نوع اجرای طرح تصمیم بگیرد .

طرح 1- اجرای سیم كشی از طریق داكت

طرح 2 – اجرای سیم كشی توكار ( هزینه بالایی داشت )

طرح 3 – اجرای سیم كشی از طریق راكت فقط بای آزمایشگاه ها

كه كمیسون طرح اول ( اجرای سیم كشی از طریق داكت ) موافقت كرد . در واقع علت توكار نشدن سیم كشی علاوه بر مسئله هزینه ی بالا تر نسبت به دیگر طرح ها موجب تعطیل شدن ساختمان اداری برقی آزمایشگاه و در نتیجه از بین رفتن گونه های باكتری به علت قطعی برق در ساختمان می شد با تایید كمیسیون استارت كار عملی پروژه از تاریخ 20/12 روی ساختمان آغاز شد و بنا به در خواست جهاد كشاورزی در ایام تعطیل نوروز نیز برای سریع انجام شدن كار مشغول بودیم لازم به ذكر است چون برق نباید قطع می شد سیم كشی سابق همچنان برق دار بود . و سیستم جدید با داكت كشی  و مشخص كردن مسیر های داگ با توجه به لطمه نزدن به زیبایی و حفظ نمای داخلی ساختمان و كوتاه شدن مسیر ها ادامه داشت .

 

مراحل كار :   

مرحله اول : اجرای سینی كشی در راهروهای اصلی : این سینی ها به دلیل قطر بالای كابل سنگینی و زیاد بودن سیم ها استفاده شد در این قسمت امكان استفاده از داكت مقدور نبود و از سینی 20 استفاده كردیم . این سینی ها از تابلوی اصلی روی دیوارها نصب می شد .

2- ایجاد انشعاب از تابلوهای فرعی بوسیله داكت نمره 9 استفاده شد و مسیرهای فرعی تركه مصرف كننده ی كمی داشتند از داكتهای 2 و 4 استفاده می شد . بعد از كار داكت كشی طبق نقشه تعداد رشته و نوع سیم مورد نظر در داكتهای مخصوص خود قرار گرفتند و شروع به نصب كلید و پریزهای روكار در محلهای مورد نظر مطبق نقشه ها انجام شد  .

كابل ورودی به ساختمان و تابلو از پست 35+3*50 بوده بعد از سیم كشی توسط داكت و نصب كلید و پریزها شروع به نصب مهتابی ها كردیم كه حدود 150 مهتابی بود پس تابلوی اصلی و تابلوهای فرعی سر جای خود قرار داده شد و برای حفاظت دستگاه ها و ایمنی یك چاه ادت در پشت ساختمان صفر گردید و در آن از كابل 16 استفاده شد و در انتهای كار پس از هماهنگی با متخصصین آزمایشگاهها پس از قطع برق حدود 40 دقیقه كل كابلها به كابلهای جدید وصل شد البته ( بعد از قطع برق ترانس ) این كار ها انجام شد البته ما می خواستیم ups و اپستی لایزر ثابت كننده ولتاژ هم بگذاریم كه به علت بالا بودن هزینه موافقت نشد در خاتمه كار با نصب سانترال های اعلام حریق و سنورهای آنها طبق نقشه در حدود 7 روز كاری كار خاتمه یافت .

نتیجه كار : با توجه به كارهای انجام شده می توان گفت 50تا60% اجرای چنین كارهایی مربوط به محاسبات و خلاقیت های كاری بوده كه زمان پر و حساس است از جمله این حساسیت ها محاسبه آمپراژ و پیش بینی اضافه شدن دستگاه ها در آینده و مابقی مشكلات مربوط به عملی كردن طرح ها می باشد.

لازم به ذكر است بدانید این ساختمان 40 سال پیش توسط اسرائیلی ها ساخته شده بود كه در ساخت آن از تیرچه بلوك و بتون آرمه در دیوارها و سقفها استفاده شده بود كه با مشكلات زیادی برای سوراخ كردن دیوار و سقف مواجه شده بودیم .

 

مشخصه فنی پروژه :

1- داكت كشی ، سیم كشی و نصب پریز مطابق نقشه BE.Z

2-   داكت كشی ، سیم كشی و نصب سیستم روشنایی مطابق نقشه BE.3

3- داكت كشی ، سیم كشی و نصب سیستم تلفن مطابق نقشه BE.4

4- داكت كشی ، سیم كشی و نصب اعلام حریق مطابق نقشه BE.5

5- داكت كشی ، سیم كشی و نصب تابلو اصلی و تابلوهای فرعی مطابق نقشه های BE.6  و BE.7

اندازه گیری جریان را از روی پلاك دستگاه و آنهایی كه نداشتند با كلمپ یك بازویی كه روی اهم متر است و دور سیم می انداختیم البته فقط یك رشته و از روی سیم جریان را اندازه می گیرد .

 

   

یك وسیلة حفاظتی باید مشخصه های زیر را داشته باشد:

1.در ولتاژ نامی شبكه هیچ عكس العملی از خود نشان ندهد.

2.در اضافه ولتاژهای بوجود آمده سریعاً از خود عكس العمل نشان داده و آن را به زمین هدایت كند.

3.ظرفیت عبور موج جریان با دامنه زیاد و با مدت زمان معینی را داشته باشد.

4.بعد از هر تخلیه الكتریكی،عبور قدرت در فركانس معمولی ادامه نداشته باشد.

5.از نظر اقتصادی و هزینه های تعمیر و نگهداری و نصب مقرون به صرفه باشد.

 

برقگیر:

وسایل حفاظتی كاملی كه در شبكه های قدرت جهت كنترل اضافه ولتاژها مورد استفاده قرار می گیرد برقگیرها می باشند.یك برقگیر تشكیل شده از:  پوشینگ پرسلین كه در داخل آن یك سری فاصلة هوایی بطور سری با دیسكهایی از جنس Silicon قرار گرفته اند.برقگیرهای فوق بنام Value Type موسومند و بدین گونه عمل می كنند كه در ولتاژ نامی شبكه هیچ گونه شكست الكتریكی در فواصل هوایی بوجود نیامده و همچنین مقاومت المانهای غیر خطی خیلی بالاست.لذا برقگیر هیچ عكس العملی از خود نشان نمی دهد.ولی در زمان بوقوع پیوستن اضافه ولتاژهای معین در شبكه فواصل هوایی موجود در برقگیر اتصالی شده و همچنین مقاومت المانهای غیر خطی شدیداً كاهش می یابد و موج جریان به زمین تخلیه می شود تا زمانی كه

اضافه ولتاژ كنترل شود.برقگیر فوق دارای معایب و محدودیت هایی می باشند مثلاً وجود فواصل هوایی در طول برقگیر باعث عدم توزیع یكنواخت ولتاژ می شود.می توان برای رفع عیب آن مقاومت های غیر خطی را بطور موازی با فواصل هوایی بكار برد.ظرفیت جذب انرژی این نوع برقگیرها محدود می باشد.

 

برقگیر ZNO

در این نوع برقگیرها فواصل هوایی وجود ندارد و برحسب مقدار ولتاژ نامی تعدادی از المانهائی از جنس اكسید روی با مشخصة مقاومتی كاملاً غیر خطی به یكدیگر سری می شوند.در ولتاژ نامی المانها دارای مقاومت خیلی بالا بوده ولی در اضافه ولتاژها میزان مقاومت آنها سریعاً كاهش می یابد و جریان به زمین تخلیه می شود تا اضافه ولتاژ بوجود آمده كنترل شود.

 

مشخصات الكتریكی و فنی برقگیرها:

1.ولتاژ نامی:حداگثر ولتاژی كه برقگیر بطور دائم می تواند تحمل كند بدون اینكه صدمه ببیند.

2.ولتاژ باقیمانده:ولتاژی كه بین ترمینالهای برقگیر در زمان تخلیه جریان و عمل برقگیر بوجود می آید كه می باید با استفاده از مقاومت های كاملاً غیر خطی مقدار آن را به حداقل رساند.

3.ولتاژ جرقه:عبارتست از اضافه ولتاژی كه باعث عمل برقگیر می شود.

4.حداكثر جریان تخلیه:حداكثر جریانی كه برقگیر می تواند بدون خسارت دیدن و یا تغییر مشخصات فنی از خود عبور دهد.

5.ظرفیت انرژی ورودی:ماكزیمم انرژی مجازی كه برقگیر می توند در طراحی یك زمان مشخص جذب كند.صرف نظر از ساختمان داخلی برقگیرها به سه دسته تقسیم می شوند.

1.برقگیر تیپ پست

2.برقگیر تیپ خط

3.برقگیر تیپ توزیع

 

 

7.ترانسفورماتور

انرژی الكتریكی تولید شده به وسیلة نیروگاههای حرارتی و آبی معمولاً از مراكز صنعتی و مصرف كننده ها فاصله زیادی دارند.این انرژی بواسطة محدودیت های موجود در ساخت واحدهای تولید كننده،در ولتاژهای پایین نظیر 6 و 11 و 21 و قدرت های بالا تولید می شود.انتقال این قدرتها تحت ولتاژهای پایین با وجود فاصله زیاد بین تولید كننده ها و مصرف كننده ها باعث افت ولتاژهای زیاد و توان خواهد شد.لذا به مبدلهایی برای تبدیل ولتاژهای پایین به ولتاژ بالا برای كاهش تلفات و انتقال آن به نقاط دوردست نیاز است.همچنین ولتاژهای بالای انتقال داده شده برای استفاده مصرف كننده ها در مراكز صنعتی و شهرها مناسب نیست،لذا در این گونه مناطق احتیاج به مبدلهای كاهندة ولتاژ می باشد.این مبدلها را ترانسفورماتور قدرت می نامند كه بصورت دو سیم یا سه سیم پیچیده می باشند.

در مورد پستهای دو سطح ولتاژ از یك ترانس دو سیم پیچه برای كاهش یا افزایش ولتاژ استفاده می گردد ولی در مورد پستهایی با سه سطح ولتاژ باید بررسی های مناسب نظیر محاسبات اقتصادی،میزان استقلال در تغذیه هر یك از شبكه های ثانویه،نوع ترانسفورماتور و رابطة برداری بین شبكه ها صورت گیرد كه آیا از یك ترانس سه سیم پیچه استفاده شود یا از ترانس دو سیم پیچه.

 

8.سكسیونر

كلیدهای قدرت در یك پست فشار قوی قطع و وصل فیدرهای خروجی و ورودی و برقراری ارتباط بین قسمت های مختلف را تحت هر شرایط به عهده دارند.جهت ایجاد ایمنی در بهره برداری و تعمیرات و قطع فیزیكی یك قسمت از قسمت های دیگر از سكسیونر استفاده می شود.سكسیونرها می توانند كار قطع و وصل سیستم در حالتی كه تقریباً شدت جریان صفر می باشد را انجام دهند و همچنین آنها می توانند ولتاژ و جریان كاپاسیتو و خیلی كم را قطع نمایند ؛ علاوه بر مطالب فوق سكسیونرها می توانند در انجام مانور سریعتر و بهتر نمودن ایزولاسیون در پستها به كلیدها كمك نمایند.سكسیونرها در حالت باز می توانند ولتاژ نامی را بطور دائم و اضافه ولتاژهای موقت را در زمان های كوتاه تحمل نماید.

 

 

 

انواع مختلف سكسیونرها:

سكسیونرها از نظر شكل ظاهری انوع مختلفی داشته كه مهمترین آنها عبارتند از:

1.سكسیونر تیغه ای یا كاردی:این نوع برای ولتاژهای پایین و متوسط مصرف داشته و بصورت یك پل و سه پل تولید می شود.دارای یك كنتاكت ثابت و یك متغیر می باشد.قطع و وصل كلید ممكن است دستی توسط اهرم یا موتوری از راه دور و یا كمپرسی با هوای فشرده انجام شود.

2.سكسیونر كشویی:معمولاً جهت ولتاژهای پایین و یا متوسط كه در ساختمان ها و در داخل كیوسك قرار گرفته اند مورد استفاده قرار می گیرند.میلة متحرك این سكسیونرها بصورت كشویی بر روی مدار حركت می كنند.مزیت كلی این نوع سكسیونرها عدم نیاز به اشغال فضا در حالت قطع می باشد.

3.سكسیونر افقی از نوع Horizented Center Break

در این سكسیونرها كه در ولتاژهای متوسط و زیاد مورد استفاده قرار می گیرند هر دو كنتاكت متحرك بوده و سكسیونرها از وسط به دو قسمت تقسیم می شوند.

4.سكسیونر افقی دورانی سه پایه ای: Center Rotating Post

این سكسیونر دارای سه پایه بوده كه دو پایه كناری كنتاكتها ثابت قرار گرفته و بر روی پایه میانی میله هادی و روابط بین دو كنتاكت قرار گرفته است.این میله می تواند دو كنتاكت ثابت را به یكدیگر متصل نماید.

5.سكسیونرعمودی

این سكسیونرها مانند حالت تیغه ای بوده و لیكن این سكسیونرها طوری طراحی می شوند كه بتوانند مناسب جهت جریانها و ولتاژهای بالا باشند استفاده از این سكسیونرها فاصله بین فازها را به حداقل می رساند.

6.سكسیونر قیچی ای Pantograph Type

برای فشارهای زیاد و خیلی زیاد بسیار مناسب است زیرا به علت اینكه كنتاكت ثابت آن را شین یا سیم هوایی تشكیل می دهد احتیاج به دو پایة عایقی مجزا از یكدیگر كه در فشار قوی باعث بزرگی ابعاد و سنگین وزن آن می شود ندارد  . فقط شامل یك پایة عایقی است كه چنگك یا تیغة قیچی مانند آن نصب می شود و با حركت قیچی مانندی با شین یا سیم هوایی ارتباط پیدا می كند.

7.سكسیونر زمین Earthing Switch

پس از قطع دو طرف یك خط توسط كلیدها جهت ایجاد ایمنی به منظور كار كردن روی خط از سكسیونرهای زمین استفاده می شود.

9.كلیدهای قدرت Power Grcuit Breaker

كلیدهای فشار قوی به منظور قطع و وصل نمودن نیروگاهها،خطوط انتقال،مصرف كننده ها و سایر تجهیزات صورت می گیرد.بطور كلی،قطع و وصل كلیدهای قدرت به دو حالت زیر انجام می گیرد:

1.قطع كلید بدون برنامه قبلی كه در نتیجه بروز عیب و یا اتصالی در شبكه اتفاق می افتد و در این حالت كلید بصورت اتوماتیك توسط راههای حفاظتی و وسایل كنترل فرمان می گیرد.

2.قطع كلید با برنامه قبلی جهت انجام تعمیرات،بازرسی،سرویس و… كه در این حالت كلید توسط اپراتور قطع و وصل می شود یك كلید قدرت باید مشخصات زیر را داشته باشد :

1.جریان نامی شبكه را بطور دائم و جریان اتصال كوتاه را برای مدت كوتاهی تحمل كند.

2.در زمانی كه كلید باز است باید ولتاژ نامی و اضافه ولتاژهای موقتی ر تحمل كند.

3.توانایی قطع جریان را در حالتهای مختلف،جریان نامی،جریان اتصال كوتاه،و در سریعترین زمان ممكنه داشته باشد.

.جبران كننده ها:

مصرف كننده های انرژی الكتریكی در جریان متناوب دو نوعند.

یك دسته از آنها توان اكتیو مصرف می نماید نظیر هیترها و لامپهای روشنایی و دسته دیگر انرژی را بصورت ایجاد میدان های الكتریكی و مغناطیسی مصرف می نمایند نظیر موتورهای الكتریكی،خازن ها،لامپ های گازی كه توان مصرفی توسط این وسایل به توان اكتیو مشهور است خطوط انتقال انرژی نیز خود توان اكتیو و راكتیو مصرف می نمایند.توان راكتیو مصرف نمی شود.یك وسیله اندوكسیونی برای مدتی انرژی از تولید كننده می گیرد و زمانی دیگر آن را پس می دهد مثلاً برای یك شبكه با فركانس 50 یك مصرف كنندة سلفی به مدت 200 ثانیه توان را دریافت و در 20/1 ثانیه بعدی آن را پس می دهد.

به علت داخل و خارج شدن مصرف كننده های مختلف در شبكه مسایل زیر در خطوط انتقال بوجود می آید.

1.افت ولتاژ                          2.ازدیاد ولتاژ

3.تغییر در انتقال توان                    4.ضریب توان

دو مسئله اول اثر مستقیم بر مصرف كننده ها داشته و از آنجائی كه مصرف كننده ها تحت اختلاف پتانسیل های مشخص كار می كنند می بایستی حتی الإمكان نوسانات ولتاژ در شبكه كم باشد.

سومین مسئله بستگی به مقدار توان انتقال داده شده توسط خطوط را دارد و چارمین مسئله مربوط به ضریب توان است.

1.افت ولتاژ:

با عبور جریان از خطوط انتقال افت ولتاژی در آنها بوجود می آید و باعث می شود ولتاژ انتهای خطوط كم شود .

 

12.ارسال سیگنالهای مخابراتی در سیستم های فشار قوی (P.L.C)

امروزه ارسال پیام و مكالمات و فرمانهای كنترلی و كنترل بار فركانس، … در سیستم های قدرت بیشتر توسط خطوط انتقال انرژی انجام می گیرد.

جهت برقرار نمودن ارتباط از یك مركز به نقاط مختلف می توان با استفاده از سیستم ماكرویوو و خطوط فشار قوی استفاده كرد.انتقال سیگنالهای P.L.C از طریق یك مدار بالا گذر یا میان گذر صورت می گیرد.

واحد كوپلاژ به عنوان تطبیق دهنده سیگنالهای P.L.C با مشخصات امپدانس خط انتقال و ظرفیت خازن C.V.T عمل می كند ساختمان داخلی واحد كوپلاژ شامل یك فیلتر فركانس و یك بوبین تخلیه و یك ترانس تطبیق دهنده امپدانس می باشد.

خازنهای كوپلاژ باعث اتصال تجهیزات P.L.C به خطوط فشار قوی می شوند.یكی از مهمترین كارهای خازنهای كوپلاژ جدا نمودن دو سیستم با ولتاژ متفاوت از همدیگر است.مولد فركانس كاریر دارای ولتاژ پایین و خطوط فشار قوی دارای ولتاژهای بسیار بالا می باشند.

خازن كوپلاژ باعث جلوگیری از اعمال پتانسیل بالا به تجهیزات فشار ضعیف P.L.C می گردد.

در موقعیت هایی كه لازم است ولتاژ فشار قوی اندازه گیری شود یك راه بسیار جالب و اقتصادی این است كه از یك ترانس ولتاژ خازنی بجای خازن كوپلاژ استفاده شود.

ترانس ولتاژ خازنی هم می تواند در نقش ترانس ولتاژ و هم در نقش خازن كوپلاژ انجام وظیفه نمایند.

در سیستم های مختلف P.L.C روش مكالمه،تغذیه و مدوله كردن سیستم با همدیگر فرق می كند این سیستم ها بر اساس عملگردشان به دو دسته ساده و دو جزیی طبقه بندی می شوند.

یك سیستم PLC ساده سیستمی است كه در آن در هر لحظه فقط از یك ایستگاه عمل می كند در این سیستم تمام پستها در یك كانال بر روی یك فركانس عمل می كنند و انتقال و دریافت پیام را نمی توان بط,ر همزمان در یك پست انجام داد.زیرا واحد انتقال دهندة مسیر دریافت كننده را مسدود كرده و حتی ممكن است به آن صدمه بزند .

الف:استفاده از جبران كنندة خازنی:

به منظور تنظیم و كنترل كردن ولتاژ و تصحیح قدرت به علت ارزانی و سادگی سیستم آن بسیار متداول است و به دو صورت سری و موازی قرار می گیرند.

 

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *