دانلود گزارش کاراموزی بررسی شورا

گزارش کاراموزی بررسی شورا در 22 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 22
حجم فایل 20 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

گزارش کاراموزی بررسی شورا در 22 صفحه ورد قابل ویرایش

 

مقدمه                                                                                           3 ـ 1

بیان مسئله                                                                                      5 ـ 4

اهمیت وضرورت                                                                          7 ـ 6

اهداف تحقیق                                                                                 8

تعاریف عملیاتی                                                                              9

شورا مظهر جامعه چند صدایی دیالوگ                                              11 ـ 10

بررسی ویژگیها در دوره اول شورا                                                       14 ـ 11

فراوان شغل اعضاء شورای اسلامی                                                 18ـ 15

قوانین مربوط به شورای اسلامی شهر وروستا

امور داخلی وتشكیلات شورای اسلامی

امور مالی

 

 

چكیده

شورا باید همه جا باشد .                   امام خمینی ( ره )

شورا یكی از اركان تقویت مدیریت است ولازمه تحقق اهداف است . وقرآن كریم به طور صریح مدیران را مكلف می كند كه در اموری كه نیاز مبرم به تحقیق دارد از افكار واندیشه های تابناك انسانها بهره مند شوند تا ضریب اطمینان جهت دستیابی به اهداف تسسهیل گردد .

وشورا اسلامی موجب تحكیم وتعمیق ارزشها می شود . وزمینه ساز برای آموزش وارتقای سطح فرهنگی است . وتوسعه وتقویت فعالیت گروهها وسازمانها در گرو شورا ومشاركت است .

وشورا موجب بسط مسئولیت پذیری وتقویت تصمیم سازی وتصمیم گیری جهت دست یابی به اهداف عالیه مدیریت به شمار می رود .

ودر نهایت رسالت شورائیان با همیاری مدیران ایجاد محیط فرهنگی وانسانهای یا فرهنگ است . بهبود كیفیت ، بهره وری روحیه وانگیزش در مدیریت مشاركتی است .

 

 

 

مقدمه

مشورت ادراك وهوشیاری دهد                             عقلها را عقلها یاری دهد

امر شاورهم برای آن بود                                        كز تشاور سهووكثر كمتر شود

عقل را باعقل دیگر یار كن                                    امر شوری بینهم را كار كن

عقل با عقل دگر عقلا شود                                     نور افزون گشت ره پیدا شود

انقلاب اسلامی در ایران با استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی وبر خورداری از دو پشتوانه عظیم اسلامیّت وجمهوریّت وبا تكیه بر آیات نورانی قرآن كریم وسیره ی پیامبر عظیم الشان اسلام ( ص ) وائمه معصومین علیه السلام واندیشه های جاویدان امام خمینی ( ره ) ومقام معظم رهبری ، شورا ومشاركت مردم را لازمه ی توفیق واستمرار هدف های والای خود می داند ودر راستای اصول چهار گانه تحویلات مدیریتی برنامه های دولت یعنی تمركز زدایی ، جلب مشاركت ، واگذاری اختیارات ، انعطاف پذیری در برنامه ها واجرا ، موجب پیشرفت امور ودست یابی به اهداف عالیه خواهد بود .

انگیزه ی نیرومندی كه مردم را با سمت شورای جلب می نماید این است كه ذاتاً می خواهند بدانند ، از این رو بعد كنجكاوگر روحش او را به پرسش وا می دارد . توجه به مشورت در كارها آن چنان اثرات اجتماعی داشته است كه در دو انقلاب یكصد ساله اخیر كشور ما یعنی انقلاب مشروطیت وانقلاب اسلامی ایران مضومن این دو آیه به عنوان مظهری از خواست واراده ملت در برابر استبداد وخود كامگی وحكومت مطلقه تجلی یافته است . در تالار مجلس شورای ملی سابق آیه « وشاورهم فی الامر » در برابر دیدگان نمایندگان قرار داشت واصل هفتم از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با استناد به این دو آیه ، شوراها اعم از مجلس شورای اسلامی تا شورای شهر وروستا ونظایر آنها را از اركان تصمیم گیری واداره امور كشور می شناسد .

اصل هفتم : طبق دستور قرآن كریم « وامرهم شورای بینهم » وشاور هم فی الا مر شوراها ، مجلس شورای استان شهرستان ، شهر ، محل یا بخش روستا ونظایر اینها از اركان تصمیم سازی وتصمیم گیری جهت اداره امور كشور هستند .

در تاریخ اسلام به ثبت رسیده است كه پیغمبر اكرم ( ص ) هرگز به روش مستبدان رفتار نمی كرد در اموری كه از طرف پروردگار دستور نازل نگردیده بود ، با اصحاب به مشورت می نشست ونظر ورای آنان را محترم می شمرد واز این طریق بدانها شخصیت می داد . در غزوه بدر مسأله اقدام به جنگ وتعیین محل اردگاه ونحوه رفتار با اسرای جنگی را به شور گذاشت ودر جنگ احد نیز درباره استقرار اردو در شهر مدینه ویا خارج از آن به مشورت پرداخت ارزش دادن به اصحاب ویاران ، طرف شور قرار دادن آنها شخصیت دادن به آنها از علل عمده نفوذ عظیم وبی نظیر او در جمع صحابه بود .

ودر نهایت به سروده حافظ اشاره می كنیم كه اهمیت شورا ومشورت را به زیبایی به تصویر می كشد .

سالك از نور هدایت ببرد راه به دوست

كه بجایی نرسد گر به خلالت برود

مشكل خویش بر پیر مغان بردم دوش

كو به تأیید نظر حل معما می كرد .                                          حافظ

بیان مسأله

مشاركت یك مفهوم قدیمی است كه ریشه در اداره امور عمومی وافكار مذهبی دارد وبه عنوان مثال مشاركت بر مبنای مشورت در اسلام تحت عنوان شورا مورد توجه جدی قرار گرفته است ، قرآن كریم به طور صریح مدیران را مكلف می كند در اموری كه نیاز به تحقیق وتفحص دارد بر مبنای مشورت به تصمیم گیری بپردازند امروزه مدیریت مشاركتی به عنوان یكی از عناصر تئوری نئو كلاسیك مطرح است .

تئوری های سازمانی ومدیریتی در طول سال ها با تأكید بر تصمیم گیری مشاركتی شكل گرفته اند كه مهم ترین آنها شامل مدیریت كیفیت فراگیر است .

مشاركت وشور در تصمیم گیری یك مفهوم قدیمی اما با اهداف سیاسی اجتماعی تازه است كه راهكارها وراهبردهایی را برای حل برخی از مسائل سازمانی ومدیریتی ارایه می دهد . با توجه به پذیرش فراینده آن در كشور های مختلف ، دیگر مشاركت یك انتخاب نیست بلكه یك ضرورت است . مشاركت در سازمانهای مدرن به عنوان هسته اصلی اجتماعی عمومی مردم سلاری ( پارادایم دموكراسی ) محسوب می شود .

ابن خلدون می گوید : فرهنگ های سر زنده ، فرهنگ هایی هستند كه بیشتر تن  به تعامل فرهنگی با فرهنگ های هم جوار می دهند ولازمه تربیت انسانهایی با فرهنگ سر زنده ، گفتمان ، شورا ورایزنی ومشاركت مدنی است .

شورا اسلامی به منظور توسعه وتعمیق فرهنگ مشاركت در بین مردم است شورا محل ، تمرین عقلانیت وخلاقیت جمعی است .

همانطور كه توقع داریم آنان نظرات ما را تحمل نمایند .

( 1 ) شورا : نشانه احترام وادب است . احترام به قانون ، قانون لازمه جامعه مدنی است ورعایت ادب در مقابل دیگران حتی آنها كه نظر مخالف دارند . رعایت ادب بیشتر باعث جذب دیگران می شود .

شورا مظهر جامعه چند صدایی ( دیالوگ )

توماس هابس ، اندیشمند سیاسی وجامعه شناس برجسته قرن 17 انگلیس وبنیانگذار تئوری قرار داد اجتماعی معتقد است كه در نظام طبیعی ، افراد از 100 % آزادی بر خوردارند اما آزادی بدون امنیت یا آزادی همراه با ترس ونگرانی از تجاوز ( شبیه به آنچه كه امروزه در تهاجم وحشیانه آمریكا وانگلیس به مردم مظلوم عراق شاهدیم ) بنابر این برای رسیدن به امنیت یك قرار داد مفروضی میان اعضای جامعه امضاء می شود تا از نظام طبیعی به نظام سیاسی منتقل شود ، در نظام سیاسی 100 % آزادی باتدوین قواعد وقوانین تقسیم بر 2 می شود وحاصل جمع آن 50 % آزادی و50 % امنیت خواهد بود وضامن اجرای امنیت وآزادی ، قانون است بنابر این مثلث امنیت آزادی وحقوق ، نخستین ضریب سیاسی اجتماعی حیات جمعی بشر است وبه همین دلیل جان لاك بنیانگذار لیبر السیم سیاسی معتقد است كه آزادی بدون قانون مثل قانون بدون آزادی است وهم چنین امنیت بدون آزادی مثل آزادی بدون امنیت است . وشورا در این صددند كه مردم هر چه بیشتر با قانون وفرهنگ اجتماعی آشنا وعامل بگر دند از این رو برخی از صاحب نظران معتقدند كه جامعه « تك صدا » با جامعه چند صدایی تفاوت های فاحش دارد .

جامعه تك صدا ، جامعه ای است كه رابطه مشاركت جویانه بر قرار نمی كند .گفتگو گو در آن یك طرف است ودر این جامعه تك گفتاری شكاف وجود دارد ، ولی جامعه چند صدایی جامعه ای است كه در آن حداقل دو صدایی است كه در آن دو طرف گفتگو می كنند وبحث وتبادل نظر به همدیگر نزدیك تر می شوند این اندیشمندان معتقدند یكی ازموانع بزرگ بعضی از جوامع فرهنگ فردیت وغبله آن بر فرهنگ جمع گرایی است همه ما در تنهایی ودر صحنه علم وفعالیت های اقتصادی و… خوب هستیم اما امروز ایجاب می كند كه فردیت به جمع گرایی تبدیل شود چون كار آمدی آن بیشتر است ( یكی از اهداف شورای اسلامی است )

تحقیقات نشان می دهد ، اعتماد جمعی بر اعتماد فردی مطمئن تر است وامید جمعی بر اعتماد فردی سود مند تر لذا باید اذعان نمود برای متصل كردن ایده وتوانایی نسل شورایی ، باید شورا را قاعده مند ، فایده مند ودیر پا ماندگار نمود وكاری كه جامعه شروع كرده بیش از پیش نهادینه شود .

بررسی ویژگیها در دوره اول شوراها

در یك بررسی مقدماتی به توصیف برخی از آمارهای موجود در ویژگیهای اسلامی شهر وروستا شهرستان ابهر پرداخته میشود در سال 1377 در شهرستان ابهر در مجموع 97 شورا با 323 عضو تشكیل گردید كه از این تعداد 301 عضو مربوط به روستاهای بخش مركزی وسلطانیه با 18 /93 درصد وتعداد 22 عضو شورا مربوط به شهرهای ابهر ـ هیدج ـ صائین قلعه وسلطانیه با 82 /6 درصد میباشد كه این آمار در سطح كشور برای روستاها 9 /95 درصد وبرای شهرها 1/4 درصد میباشد در این جا برخی از متغیر ها را مورد بررسی قرار می دهیم .

جنسیت :

بر اساس آمار اعضای شوراهای اسلامی در شهرها از تعداد 22 نفر اعضای این شوراها 27/77 درصد را مردان و72 /22 درصد را زنان تشكیل داده است كه تعداد مردان معادل 17 نفر وتعداد زنان معادل 5 نفر میباشند .

نسبت زنان منتخب در شوراهای اسلامی شهر ها به میزان مردان حاكی از آن است كه باور عمومی برای حضور زنان در عرصه اجتماعی فرهنگ عمومی رای دهندگان به یك عقیده غالب تبدیل نشده است

واكثریت اعضای شورای اسلامی را مردان تشكیل می دهند .

بررسی جنسیت اعضای شوراهای اسلامی شهر های شهرستان حاكی از آن است كه در صد منتخبان زن شهرستان از درصد كشوری بالاتر میباشد .

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *