دانلود گزارش کاراموزی بررسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی

گزارش کاراموزی بررسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی در 82 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 82
حجم فایل 193 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

گزارش کاراموزی بررسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی در 82 صفحه ورد قابل ویرایش

 

فهرست

مقدمه و تشکر

آشنایی با مکان کار آموزی

ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته علمی کار آموز

اهداف و وظایف باشگاه پژوهشگران جوان

آیین نامه عضویت در باشگاه پژوهشگران جوان

دفتر باشگاه پژوهشگران جوان واحد ابهر

-آایین نامه اجرای طرح های پژوهشی اعضاء باشگاه پژوهشگران جوان سال 84 :

بخش اول : حوزه پژوهشی و فن آوری

بخش دوم : حوزه پذیرش و استعدادهای درخشان

بخش سوم : حوزه فرهنگی

استعدادهای درخشان

نقش دانشجو در مدیریت فردا

پژوهش زیر بنایی رشد و توسعه

مروری بر عملکرد معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر

متن مصاحبه با جناب آقای دکتر رجائی ریاست محترم دانشگاه آزراد ابهر و شرایط عضویت در باشگاه

آزمون آموخته ها و نتایج پیشنهادات

 

 

 

آشنایی با مکان کار آموزی :

ددانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر در 5 کیلومتری جاده ترانزیت ابهر – زنجان واقع می باشد . که دانشجویان آن در رشته های مختلف مشغول تحصیل هستند . امور اداری آن از بخشهای متفاوتی تشکیل شده است . که یکی از این بخشها  بخشی معاونت پژوهشی می باشد . که من در آن مشغول کار آموزی بودم . که مهمترین وظایف آن – برگزاری کارگاه روش تحقیق – برگزاری جلسات سخنرانی علمی – بازدید از مراکز تحقیقاتی – ارسال مقالات اعضاء به همایشهای پژوهشی باشگاه – شرکت اعضاء در همایش پژوهشی – انجام طرح های  پژوهشی – تشکیل گروههای علمی – ارتباط با مراکز تحقیقاتی جهت انجام طرح های پژوهشی شرکت اعضاء برای ارائه مقالات در همایش علمی معتبر – چاپ مقالات اعضاء در مجلات معتبر علمی پژوهشی – برگزاری همایش علمی – پژوهش سراسری – همکاری در برگزاری همایش علمی و پژوهش سراسری در منطقه ، میزان جذب عضو می باشد .

 

 
مقدمه

هدف كلی از انتشار این نشریه به معرفی باشگاه پژوهشگران جوان ، اهداف و شرایط عضویت در این باشگاه ، تسهیلات و امتیازات اعضاء باشگاه و فعالیتها و خدمات دفتر باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر در جهت اجرای آئین نامه ها و رهنمودهای باشگاه پژوهشگران جوان می باشد .

باشگاه پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی امیدوار است با عضویت جوانان شایسته و پر استعداد و تربیت و پرورش شایستگی ها ، توانایی ها و بلوغ آنان بتواند دشواریهای خاص پژوهش ها و كند وكاو های علمی را تا حد امكان از پیش پای نخبگان جوان و پژوهشگران شایسته بردارد .

باشگاه پژوهشگران جوان نوآفرینی های پژوهشگران جوان را ارج می نهد و با شتاب بخشیدن به پژوهش های موفق علمی ، حركت به سوی پیشرفت و توسعه را تقویت نموده و جایگاه علمی ایران اسلامی را در میان دیگر كشورهای جهان ارتقاء می دهد . زیرا بر این باور است « جز با پویایی هرچه بیشتر علمی و پژوهشی نمی تواند آرزوی داشتن ایرانی سرافراز و آباد را جامه عمل پوشانید . »

 

 

 

اهداف و وظایف باشگاه پژوهشگران جوان

طبق اساسنامه باشگاه پژوهشگران جوان ، اهداف و وظایف باشگاه پژوهشگران جوان كشور را      می توان به شرح زیر خلاصه نمود :

1-شناسایی و جذب دانش آموزان ، دانشجویان و بطور كلی جوانانی كه دارای استعداد و توانایی سرشار در رشته های مختلف علمی باشند .

2- برگزاری المپیاد در رشته های مختلف علمی ، ادبی ، فرهنگی و ورزشی بین اعضاء باشگاه در كشور

3- برگزاری مسابقات علمی برای شناسایی و تشویق دانش آموزان ، دانشجویان و سایر جوانان مستعد

4- تدوین و انتشار جزوات ، كتب و نشریات علمی و آموزشی لازم

5- تشكیل جلسات سخنرانی و بحث و نقد علمی از طریق دعوت از استادان و صاحبنظران

6- ایجاد شرایط و تسهیلات مناسب برای مطالعات و تحقیقات علمی

7- برقراری تماس با دانشگاهها و مراكز و آموزشی و پژوهشی داخل و خارج كشور

8- اعطای جوایز و كمك هزینه تحصیلی و یا بورس تحصیلی به اعضای واجد شرایط

9- عرضه خدمات جنبی فرهنگی ، ورزشی و رفاهی به اعضای باشگاه

10-  برگزاری اردوها و تشكیل كلاسهای لازم بمنظور ایجاد آمادگی در اعضاء گروهها

11- برگزاری كارگاههای آموزشی پژوهشی و همایش های علمی در سطح ملی و بین المللی

12- برگزاری مسابقات المپیاد علمی در سطح باشگاه ، ملی و بین المللی

13- شناسایی و انتخاب استعدادهای بسیار درخشان از میان اعضاء باشگاه و پیگیری امور آنان ، تهیه و تأمین مواد یا ابزار موردنیاز آنها و دستگاهها و وسایل پژوهشی و فراهم آوردن و برخوردار نمودن آنان از كارگاهها ، آزمایشگاهها و سایر امكانات پژوهشی در داخل و خارج كشور و اعزام اینگونه افراد به همایش های ملی و بین المللی و همچنین چاپ و انتشار آثار پژوهشی آنان ، اعطای جوایز و كمك های مالی به افراد مزبور

 

آیین نامه عضویت در باشگاه پژوهشگران جوان

ماده : داوطلبان عضویت ، لازم است دارای شرایط عمومی زیر باشند :

1-1       : اعتقاد به دین مبین اسلام یا یكی از ادیان رسمی كشور

2-1       : اعتقاد به قانون اساسی و اصل ولایت فقیه

3-1       : عدم اشتهار به فساد اخلاقی

4-1 : عدم سابقه عضویت در مجامع ، احزاب و گروه هایی كه با نظام جمهوری اسلامی در ضدیت باشند .

5-1       : داشتن سن 15 تا 30 سال

 

دفتر باشگاه پژوهشگران جوان واحد ابهر

عملكرد دفتر باشگاه بشرح زیر خلاصه ذكر می شود :

1). ارسال اطلاعیه و فرمهای عضویت به كلیه مدارس منطقه و آموزش و پرورش شهرستانهای ابهر ، خرمدره ، سلطانیه جهت آشنایی هر چه سریعتر با باشگاه پژوهشگران جوان و درخواست لیست اسامی دانش آموزان ممتاز و واجد شرایط جهت عضویت . نصب اطلاعیه های باشگاه در تابلو اعلانات دانشگاه جهت اطلاع دانشجویان علاقمند .

2). تشكیل چند جلسه توجیهی برای دانش آموزان ممتاز و دانش آموزان مدارس سماء .

3). جمع آوری و تكمیل و تنظیم مدارك دریافتی از درخواست كنندگان واجد شرایط عضویت .

4). ارسال مدارك تنظیم شده به تهران جهت بررسی و انجام سایر اقدامات لازم .

5). رفع نواقص از پرونده هایی كه از باشگاه در تهران عودت داده می شود و ارسال مجدد اینگونه پرونده ها به باشگاه پژوهشگران پس از اصلاح و تكمیل آنها و انجام مكاتبات و تماس تلفنی با باشگاه پژوهشگران در تهران .

6). تحویل كارت عضویت اعضاء پذیرفته شده و تكمیل فرمهای مربوطه و ارسال انها به باشگاه پژوهشگران در تهران .

7). تماس مكرر با كلیه اعضاء دانش اموز باشگاه پژوهشگران جوان و مطلع ساختن آنان از اردوهای دانش آموزی جوانه های ایمان نوشهر و گلواژه های پژوهش 80 و همایشهای امام علی (ع) و امام مهدی (عج) و توزیع برگه های فراخوان و ثبت نام و رهنمودهای مربوط به شركت در این اردوها همایش ها با توجه به هماهنگیهای لازم با باشگاه پژوهشگران در تهران و دبیرخانه منطقه 2 .

8). اعزام 10 تن از دانش آموزان عضو باشگاه به اردوی جوانه های ایمان نوشهر و اعزام 9 تن از دانش آموزان عضو باشگاه به اردوی گلواژه های پژوهش 80 رامسر به سرپرستی دو نفر همراه با یك مینی بوس از طرف دانشگاه اعزام 5 نفر از دانش آموزان به همایش امام علی (ع) به سرپرستی یك نفر و اعزام 6 نفر از اعضاء به همایش امام مهدی (عج) به تبریز به سرپرستی یك نفر از طرف دانشگاه كه شایان ذكر است كه در این همایش 4 نفر از اعضاء باشگاه واحد ابهر مقاله ارائه داده بودند و مقام اول و سوم را نیز اعضاء باشگاه واحد ابهر كسب كردند .

9). برگزاری همایش دانش آموزی شیمی با شركت 18 عضو باشگاه و ارائه 12 مقاله در تاریخ 2 آذر ماه 1378 .

10). تشكیل جلسات روش تحقیق برای اعضاء باشگاه در دانشگاه و اهداء كتاب به اعضاء در مناسبتهای مختلف از طرف ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر و معاونت محترم پژوهش دانشگاه واحد ابهر .

11). برگزاری شب شعر توسط اعضاء باشگاه پژوهشگران جوان و دانشجویان اهل ادب در موضوعات مختلف تحت عنوان امام علی (ع) و فلسطین .

12). برگزاری سخنرانیها و میزگردهایی تحت عنوان زیست شناسی ، نجوم شناسی توسط اعضاء باشگاه و اهداء جوایز به سخنرانان از طرف ریاست محترم واحد و معاونت محترم پژوهش .

ـ شایان ذكر است كه اعضاء باشگاه پژوهشگران جوان با ارائه كارت عضویت خود می توانند همانند دانشجویان واحد دانشگاهی از امكانات موجود در دانشگاه از جمله امكانات كامپیوتری ، كتابخانه ، لابراتور زبان ( كتابهای آموزش زبان ) و مراجعه به دفتر مشاوره و اساتید واحد دانشگاهی استفاده نمایند .

 

« نحوه برگزاری سخنرانی های علمی »

 

برگزاری سخنرانی های علمی یكی از طرق مهم برای آشنائی هر چه بیشتر پژوهشگران یا تازه های علمی می باشد . برای برگزاری سخنرانیها ، نیاز به تهیه برنامه های مدون و دوره ای در سطح شعب و دفاتر باشگاه است . جهت هر چه بهتر برگزار شدن جلسات سخنرانی لازم است به موارد ذیل توجه شود .

 

1ـ تعیین رشته آموزشی موضوع سخنرانی : با توجه به گروههای آموزشی واحد دانشگاهی محل برگزاری سخنرانی می توان در یكی از رشته های تحصیلی گروههای آموزشی فنی و    مهندسی ، علوم پایه ، كشاورزی و منابع طبیعی ، علوم انسانی و هنر و نیز علوم پزشكی ، رشته مربوط به موضوع سخنرانی را انتخاب نمود .

برای ایجاد جذابیت و تنوع بهتر است برنامه ریزی سخنرانی ها به صورت سالیانه یا ترمهای تحصیلی در رشته های مختلف گروه آموزشی تنظیم گردد .

 

2ـ تعیین سخنران و موضوع سخنرانی : پس از تعیین رشته موردنظر برای سخنرانی ، می توان از مدیران گروههای آموزشی واحد دانشگاهی مربوطه ، جهت تعیین سخنرانان كمك گرفت . بهتر است به صورت پیشنهادی لیست تعدادی سخنران و موضوعات سخنرانی آنها از طرف مدیران گروههای آموزشی دریافت شود . سپس با توجه به وضعیت واحد دانشگاهی و نیز وضعیت علمی و پژوهشی سخنرانان نظیر ارائه مقالات علمی توسط آنها در مجلات علمی معتبر و نیز كنفرانسها و همچنین تألیف و ترجمه كتب علمی و با عنایت به جدید بودن موضوعات سخنرانی آنها ، این انتخاب صورت گیرد . برای جذابیت هر چه بیشتر سخنرانی ، بهتر است سخنرانان از وسایل كمك آموزشی نظیر دستگاههای ویدئو پروژكتور ، اورهد ، اسلاید و … استفاده نمایند .
حوزه فرهنگی :

 

 

جایگاه علم در هرجامعه ای نشانگر رشد فكری وفرهنگی مردم آن سرزمین است وتوجه به دانش از دیدگاه فرهنگی اسلامی چنان روشن است كه نیازی به توضیح نمی باشد. انقلاب اسلامی نیز به فرموده امام ( ره ) انقلاب فرهنگی بودكه برای هدایت این جریان نهاد شورای عالی انقلاب فرهنگی به وجود آمده ، اما مشكلات عدیده ، درمسیر این حركت موجب گردید آنچنان كه انتظار            می رفت ، وضعیت رضایت بخش حاصل نشود .

از طرف دیگر رهبری انقلاب كه سكان دار حركت كلی درجامعه اسلامی است این ضعف رادر جامعه ومحیطهای علمی لمس نمودند وبرای جهت دادن به كاروان علم وعالمان رهنمودهایی ارائه كردند .

چون موضوع خیلی اهمیت داشت وباید درهمه سطوح انجام می گرفت رهبر معظم درپاسخ نامه اهل قلم چنین فرمودند :

باید «تولید نظریه وفكر» تبدیل به یك ارزش عمومی درحوزه ودانشگاه شود ودرقلمروهای گوناگون عقل نظری وعلمی ، از نظریه سازان ، تقدیر به عمل آید وبه نوآوران ، جایزه داده شود وسخنانش شنیده شود تادیگران نیز به خلاقیت واجتهاد تشویق شوند . باید ایده هادرچارچوب منطق واخلاق ودرجهت رشد اسلامی بایكدیگر رقابت كنند ومصاف دهند تاجهان اسلام ، برای تحقق منویات رهبری دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یكی از مراكز بزرگ ومهم ایران اسلامی درصدد بر آمد فضای نامناسبی ایجاد نماید . بدین منظور بلافاصله بعد از صدور پیام رهبری اقدام به اجرای آن نمود .

ابتداء با صدور بیانیه ای به ندای رهبری لبیك گفت وسپس مراكز پژوهشی وفرهنگی رامكلف به انجام آن نمود . باشگاه پژوهشگران جوان به عنوان كی از بازوهای پژوهشی دردانشگاه آزاد اسلامی با توجه به دراختیار داشتن نیروهای جوان ونخبه كشور فعالیتهای خود را شروع كرد .

لذا معاونت فرهنگی باشگاه پژوهشگران جوان مهمترین فعالیت خود راطرح مباحث مربوط به تولید فكر واندیشه وجنبش نرم افزاری قرار داد ، ضمنا برای همه جانبه نمودن این حركت علمی وبه كارگیری همه نیروهای علمی درسطح كشور اقدام به برنامه ریزی وبرگزاری همایشهای منطقه ای نهضت تولید علم نمود كه حاصل آنها دریك كنگره بین المللی به نمایش گذاشته خواهد شد وباتوجه به همت مسؤلین دانشگاه آزاد اسلامی ودیدگاههای آنها وریاست محترم باشگاه پژوهشگران جوان این حركت تا زمان تحقق اهداف ، استمرار خواهد یافت واساتید واندیشمندان شركت كننده وعلاقمند دریك ستادی به فعالیتهای خود رادر قالب میز گردها وكارگاههای آموزشی وهمایشها وكنگره های و . . . . ادامه خواهند داد .

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *