دانلود طرح آماری كل دانش آموزان اندازه گیری جامعه و نمونه دبیرستان شهید رجایی در شیفت صبح

طرح آماری كل دانش آموزان اندازه گیری جامعه و نمونه دبیرستان شهید رجایی در شیفت صبح در 23 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی آمار
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 23
حجم فایل 28 کیلو بایت
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

پروژه آماری كل دانش آموزان اندازه گیری جامعه و نمونه دبیرستان شهید رجایی در شیفت صبح در 23 صفحه ورد قابل ویرایش

 

فهرست مطالب

عنوان                                      
    
صفحه                                      

اندازه‌گیری‌ جامع و نمونه                               1

مقدمه                                                      2

پرسشنامه                                            11

نمودار میله‌ای                                     13

نمودار دایره‌ای                                     14

نمودار مستطیلی                                   15

نمودار چند بر فراوانی                            15

نمودار ساقه و برگ                              16

جدول فراوانی                                 17

تشحیص مد و میانه                        17

نمودار جعبه‌ای                                18

واریانس                                        19

نتیجه‌گیری كلی                           20
    

جامعه : كل دانش ‌آموزان اندازه‌گیری جامعه و نمونه دبیرستان شهید رجایی در شیفت صبح
اندازه جامعه: 500 نفر
نمونه:دانش‌آموزان دوم و سوم شیفت صبح :
اندازه نمونه: 50 نفر
ما در ارائه پروژه از روش پرسش نامة كتبی و مشاهده‌ی ثبت وقایع استفاده كردیم.

مقدمه

نوجوانان دلی پاك و روحی پرشور دارند آنان در حساس‌ترین و بحرانی‌ترین دوران زندگی خود به سر می‌برند و نیازمند هدایت و حمایت و همدلی‌اند نوجوان نهال نورسیده‌ای است كه برای رشد و بالندگی به باغبانی دلسوز و روشن‌بین نیاز دارد تا او را از آفتها و حادثه‌ها در امان دارد.

بها دادن به نوجوانان و تربیت و ارشاد آنان كوشیدن بی‌گمان یكی از نشانه‌های آشكار رشد فرهنگی یك جامعه است. برخلاف گمان برخی مردم، تربیت بطور كلی كاری بسیار دشوار است بویژه تربیت و هدایت نوجوانان دارای پیچید‌گی‌ها و نكته‌های ظریف بسیاری است. شاید گفتة حكیمانة كانت، متفكر و فیلسوف نامی آلمانی، حق مطلب را در این زمینه ادا كرده‌باشد آنجا كه می‌گوید: دو كار هست كه در دشواری هیچ كار دیگری به پای آن نمی‌رسد. مملكت‌داری و تربیت.

تربیت انسان از این جهت كه او موجودی پیچیده و عظیم است كاری سخت و دشوار می‌باشد. پیچیدگی‌های روحی انسان به حدی است كه نمی‌توان رفتار او را به سادگی تحت ضابطه‌ای مشخص درآورد و از آن آسوده خاطر شد. برتراند راسل، فیلسوف انگلیسی كه خود دربارة « تربیت » كتابهایی نگاشته‌است اعتراف می‌كند كه گفتار من در این زمینه بهتر از كردارم بود. اینها همه نشان می‌دهد كه نباید تربیت را كاری سهل و آسان پنداشت كه نیاز به هیچ‌گونه آموزش و تخصصی ندارد.

فرزندان ما در دوران زندگی خود مرحله‌های مختلف را طی می‌كند و در هر مرحله نیاز‌های تربیتی ویژه‌ای دارند. بدون آشنایی با این مراحل تربیتی و برخورداری از مهارتهای لازم چگونه می‌توانیم فرزندان خود را تربیت كنیم؟ شاید برخی از پدران و مادران گمان می‌كنند كه اگر شرایط مادی و امكانات تحصیلی را برای فرزندان خود فراهم آورند وظیفة‌ خود را به خوبی انجام داده‌اند حال آنكه وظیفة پدر و مادر بسیار فراتر از اینهاست. خانواده كانون پذیرایی از نسل آینده است. در این كانون نهال ارزشهای انسانی كه بذر آن در لحظة آفرینش در ضمیر آدمیان پاشیده شده‌است باید رشد و نمو كرده درخت انسانیت به بار نشیند از این‌رو هیچیك از نهادهای اجتماعی نقشی را كه خانواده در ساختار فكری، روحی و اخلاقی انسان دارد نمی‌توانند ایفا كنند. نابسامانی‌های اجتماعی در بسیاری موارد ناشی از نابسامانی در خانواده‌هاست و سعادت یك اجتماع بستگی كامل به وجود خانواده‌های سالم و سعادتمند دارد. در خانواده است كه انسان از لحظه‌های آغازین زندگی با تربیتی كه از پدر و مادر دریافت می‌كند شكل می‌گیرد و ناآگاهانه به مسیری خاص سوق داده‌می‌شود. اگر خانواده‌ها نقش خود را به درستی ایفا نكنند نهادهای اجتماعی دیگر( از قبیل مدرسه، رسانه‌های گروهی و غیره) این خلاء را نمی‌توانند پركنند.

دشواری‌ها و پیچیدگی‌های تربیت فرزند در دورة نوجوانی بیش از هر دوران دیگر است زیرا در این دوره نوجوان به طور ناگهانی با جهشی فكری و عاطفی خود را از دوران كودكی جدا می‌كند، شخصیت كنونی نوجوان می‌طلبد كه خانواده در برخورد با او روشن‌بین، شكیبا و هوشیار باشد و بسرعت دریابد كه او دیگر یك « كودك » نیست. از این‌رو بسیاری از خانواده‌ها در روابط خود با فرزندان نوجوان مشكلاتی دارند كه اگر از آگاهی‌های لازم برخوردار نباشند شاید این مسأله عواقب ناخواسته‌ای به دنبال داشته باشد.

بسیاری از مشكلات اخلاقی و رفتار نوجوانان ریشه در برخوردهای نامناسب پدران و مادران و مربیان دارد. تجربه نشان می‌دهد بیشتر موارد كه نوجوانان به خانواده‌ای آگاه و مربی شایسته دسترسی دارند از زندگی سالم و موفقی برخوردارند؛ این نشان می‌دهد كه نوجوانان بخوبی تربیت‌پذیر هستند و اگر نابسامانیهایی در اخلاق و رفتار برخی از آنان مشاهده می‌شود ناشی از نبود تربیت صحیح است. پیامبر اسلام(ص) می‌فرماید:« به شما درباره‌ی نوجوانان و جوانان سفارش می‌كنم زیرا آنها دارای قلبی رقیق‌تر و فضیلت پذیرتر می‌باشند.» و امام علی(ع) می‌فرماید:« دل نوجوان مانند زمین خالی از گیاه و درخت است كه هر بذری در آن افشانده شود، می‌پذیرد و در خود می‌پرورد پس فرزند عزیزم من در آغاز نوجوانی است به ادب و تربیت تو پرداختم قبل از آنكه دلت سخت گردد و از پذیرش چیزهای خوب سرباز زند.» از اینجا می‌توان به نقش حساس و خطیری كه خانواده و مربیان در هدایت و تربیت نوجوانان دارند پی برد. اگر ما به وظیفة بزرگ خود نسبت به این سرمایه‌های بی‌نظیر جامعه بنحوی شایسته توجه نكنیم، باید برای رویارویی با عواقب تلخ غفلت خود آماده باشیم. در آموزشهای دینی ما نیز مسئولیت پدران و مادران در تربیت فرزند بسیار تأكید شده‌است و تصریح شده همچنان كه والدین را به فرزندان حقوقی است فرزندان را نیز بر والدین خود حقوقی است كه از آنها در مورد این حقوق در پیشگاه الهی بازخواست خواهد شد. در روایات اسلامی آمده‌است همچنان كه فرزند عاق پدر و مادر می‌شود پدر و مادر نیز برای سهل‌انگاری در انجام وظایف خویش عاق فرزند می‌شوند.
رابطه‌ی صمیمانه با نوجوانان

همانگونه كه گفتیم برقراری پیوند روحی و عاطفی عمیق بین والدین و فرزندان از اهمیتی خاص برخوردار است. این پیوند سبب می‌شود كه بسیاری از نیازهای روحی فرزندان در محیط خانواده برآورده شود و از این بابت دچار كمبود نشوند.

لازم به توضیح است كه در روابط انسانی دو نوع ارتباط وجود دارد؛ ارتباط رسمی و ارتباط صمیمی ارتباط رسمی هرچند با ادب و احترام ظاهری توأم است اما خشك و بی‌روح است و عاری از صفاست؛ مانند روابط اداری محض كه اغلب بین رئیس و مرئوس وجود دارد كه در عین محترمانه‌بودن معمولاً خشك و بی‌روح است؛ مگر این كه علاوه بر رابطه‌ی اداری محض، از ویژگی اخلاقی و كمالات انسانی برخوردار شود.

نوع دیگر یعنی ارتباط صمیمی؛ براساس محبت قلبی،تفاهم و اعتماد متقابل است. پیدایش چنین رابطه‌ای در گرو شرایط چندی است كه صدق و صفا و یكرنگی ودرك متقابل و علاقه‌ی واقعی از مهم‌ترین این شرایط است ما با كسانی كه روابط صمیمانه داریم براحتی و بدون واهمه ارتباط برقرار می‌كنیم و از معاشرت با آنها لذت می‌بریم از نشانه‌های رابطه‌ی صمیمانه این است كه ما از این كه كوچكترین عوامل در طف مقابل سوء تفاهمی بوجود آورد ترسی در دل نداریم و به همین علت آزادانه و باخیال راحت می‌توانیم با او ارتباط برقرار كنیم. روابط غیرصمیمانه شخص ناگزیر است پیوسته مراقب رفتار و گفتار خود باشد تا مبادا موجب سوء تفاهم یا رنجش طرف مقابل شود.

اگر والدین بخواهند كه فرزندان آنها در كنارشان باقی بمانند و مسائل ساده باعث قطع ارتباط روحی فرزندان با آنها نشود باید بتوانند رابطه‌ای صمیمانه با فرزندان خود داشته باشند.

رابطه‌ای كه مبتنی بر ترس یا احترام خشك و آداب بی‌روح ظاهری باشد چندان نمی‌پاید. علاو ه براین وجود رابطه‌ی صمیمانه میان والدین و فرزندان محیط خانه را به پناهگاه‌های عاطفی و امن برای فرزندان تبدیل می‌كند كه آنها می‌توانند در آن آرام بگیرند احساس امنیت كنند و بدنبال پناهگاه‌های دیگر نروند. پناه‌بردن به دوستی‌های خطرناك یا ارتباط با جنس مخالف بویژه در دختران بیشتر ناشی از نبودن رابطه صمیمانه میان والدین و فرزندان است نوجوانی كه از چنین روابط روحی حیات‌بخش در محیط خانه محرومند برای جبران كمبودهای روحی خود مراجعتی به سوی چیزهای دیگری جز خانواده كشیده می‌شوند و چون از تجربه وپختگی لازم نیز برخوردار نیستند براحتی طعمه‌ی حوادث می‌گردند.

وجود روابط صمیمانه درمیان فرزندان  و والدین سبب می‌شود كه آنها رازهایشان را قبل از هر كسی با والدین خود در میان بگذارند و از نظرهای ارشادی آنها استفاده كنند بدین ترتیب والدین به عنوان راهنمایانی صمیمی و مشاورانی دلسوز و مورد اعتماد می‌توانند نقشی مهم در زندگی فرزندان خود داشته باشند؛ از این رو بهتر است در هر فرصتی ممكن والدین در جوی صمیمانه با فرزندان خود به گفت و شنود بپردازند و به آنها فرصت بدهند تا درباره‌ی مسائل مختلف سخمن بگویند و هرگز باب گفتگو را نبندند. روش برخورد با فرزندان باید چنان باشد كه آنها با اطمینان از این كه نظراتشان مورد توجه واقع خواهد شد با والدین گفتگو كنند. این گفت و شنوئ صمیمانه زمانی از نتایج بهتر برخوردار خواهد بود كه والدین با طرز فكر فرزندان خود كه وابسته به نسل جدید بوده و یك نسل با آنها فاصله دارند آشنا باشند علاقه‌ها. حساسیتها، افكار و احساسات آنها را بشناسد به این ترتیب زمینه برای برقراری ارتباط مساعدتر می‌شود و آن دو نسبت به هم احساس بیگانگی نمی‌كنند.

به هر حال بجای برخوردهای تحكم‌آمیز امر و نهی‌های لجاجت برانگیز رفتارهای تحقیرآمیز با نوجوانان باید با آنها از در صمیمت رفاقت و همفكری وارد شد بابد بجای اینكه پیوسته زحمات خود را به رخ فرزندان خود بكشیم و به این ترتیب از ارزش آن بكاهیم بهتر است بزرگوارانه برای كوتاهی‌های احتمالی خود عذر بخواهیم تا به این ترتیب اعتماد و فروتنی را در فرزندان خود تقویت كنیم و راه را برای برقراری روابط صمیمانه‌ هموارتر گردانیم.

گفتگوكردن با فرزندان در زمینه‌های گوناگون بهادادن به رأی و نظر آنها با آنان به گردش و بازی و ورزش رفتن گذراندن اوقاتی به شوخی و تفریح با آنها( بی‌آنكه از حد خود بگذرد یا حركات سبك از ما سربرند) و مراعات اصول دیگر كه در این كتاب یادآوری خواهد شد به برقراری روابط صمیمانه بی‌تكلف با فرزندان كمك می‌كند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جعبه دانلودشما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *