خرید و دانلود گزارش کارآموزی مکانیک درشرکت ماشین سازی پیله وران

گزارش کارآموزی مکانیک درشرکت ماشین سازی پیله وران در 27 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی مکانیک
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 27
حجم فایل 421 کیلو بایت

گزارش کارآموزی مکانیک درشرکت  ماشین سازی پیله وران در 27 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست

1. مشخصات عمومی كارخانه. 1

 

2. اطلاعاتی درباره كاركنان. 3

 

3. محصولات تولیدی و زمینه های كاری. 4

 

4. ابزارها و تجهیزات تولید 17

 

5. فرآیند پذیرش سفارش و تولید محصول. 20

 

6. کنترل و تضمین کیفیت. 21

 

7. پیشنهادها 28

 

 

1. مشخصات عمومی كارخانه

 

 

خلاصه ای درباره زمینه كاری شركت:

 

شركت ماشین سازی پیله وران از سال 1349 تا كنون در زمینه ساخت انواع پرسهای صنعتی فعالیت داشته است. به عنوان نمونه میتوان به پرسهای هیدرولیك با ظرفیت 30 تا 1200 تن برای صنایع خودروسازی و پرسهای هیدروفرمینگ تا ظرفیت 5000 تن برای تولید اتصالات صنایع نفت و گاز و پرسهای اكستروژن اشاره كرد.

از سال 1379 با انتقال دانش فنی از شركت Vogtland آلمان، ساخت ماشین ابزار مخصوص، تجهیزات و كارگیرهای (فیكسچرهای) تولید نیز در دستور كار این شركت قرار گرفته است.

 

مدیریت عامل:

محمدعلی تقی پور (مهندس نفت)

 

تاریخ ثبت شركت:

خرداد 1349

 

نشانی:

مشهد، كیلومتر 18 جاده مشهد- قوچان، بعد از شهرك صنعتی توس، جنب كوی صنعت، شركت ماشین سازی پیله وران/ صندوق پستی 4919-91375

 

تلفن:

5420810-0511 (5 خط)

 

نمابر:

5420723-0511

 

تارنما:

www.Pillevaran.com

 

 

پیام نگار:

info@Pillevaran.com

 

 

وسعت:

          7200 متر مربع

2. اطلاعاتی درباره كاركنان

 

 

 

تعداد كل كاركنان:

80 نفر

 

 

 

سطح تحصیلات كاركنان:

 

2 نفر كارشناس ارشد

21 نفر كارشناس (مهندس)

20 نفر تكنیسین فنی (فوق دیپلم یا فارغ التحصیل طرح 18 ماهه)

28 نفر كارگر فنی

9 نفر اداری، مالی و …   

 

3. محصولات تولیدی و زمینه های كاری

 

 

فهرستی از تولیدات و خدمات شركت:

 

1. طراحی و ساخت ماشین های مخصوص براده برداری CNC

2. طراحی و ساخت انواع پرس های هیدرولیك:

    پرسهای هیدرولیكی C شكل با ظرفیت 30 تا 160 تن

    پرسهای هیدرولیكی دروازه ای با ظرفیت 160 تا 1200 تن

    پرسهای هیدروفرمینگ تا ظرفیت 5000 تن

    پرسهای اكستروژن تا ظرفیت 1250 تن

3. طراحی و ساخت انواع كارگیرهای هیدرولیكی و مكانیكی

4. طراحی فناوری خطوط تولید، طراحی ابزار و اتوماسیون صنعتی

5. ساخت قطعات به روش ریخته گری معدنی

 

 

در ادامه به بررسی جزئی تر محصولات می پردازیم.

 

ماشین مخصوص براده برداری CNC:

 

نام دستگاه: ماشین مخصوص با میز گردان و 5  ایستگاه كاری

تحت لیسانس شركتVogtland  آلمان

سفارش دهنده: شركت تولیدی و صنعتی تكلان توس

قطعه كار: كالیپر اصلی ترمز پژو و سمند

ظرفیت تولید: 600000 قطعه در سال

 

 

 

 

ساخت قطعات به روش ریخته گری معدنی:

 

 ریخته گری معدنی (Mineral cast)  چیست؟

 ماده ی  ریخته گری شده  با مواد معدنی ترکیبی است از مواد معدنی که در دانه بندی های مختلف (پودر، شن و سنگریزه) با هم مخلوط شده و به وسیله  یک جزء رزین واکنش دهنده استحکام یافته اند . در حقیقت ریخته گری معدنی نتیجهى نیازها و تلاش هایی است که به منظور بهبود کیفیت وبهره وری در ساخت قطعات بزرگ ماشین آلات صنعتی صورت گرفته است . این ماده را تحت عنوان Mineral cast می توان شناخت .

به خاطر کیفیت ابعادی عالی قطعات ریختگی با این روش، هزینه های زیادی به علت حذف عملیات ماشینکاری روی قطعه صرفه جویی می گردد. در طراحی و ساخت قطعات با این روش هیچ نوع محدودیتی وجود ندارد و در مقایسه با ریخته گری چدن خاکستری، هیچ گونه تنشی در محصول به وجود نمی آید وبه همین دلیل این روش در ساخت قطعات زیر کاربردهای فراوانی دارد:

– ماشین سازی (بدنه ها،کنسول ها، بستر اصلی ماشین آلات)

– ساخت پمپ ها (پمپ های دوار)

– ابزارهای ساخت (فیکسچرها)

 

ویژگی های محصول ریخته گری معدنی (Mineral Cast)

چگالی: 3/2 گرم بر سانتیمتر مکعب

استحکام فشاری: 105 نیوتن بر میلیمتر مربع

استحکام کششی خمشی: 30 نیوتن بر میلیمتر مربع

تجهیزات مورد استفاده در شرکت پیله وران برای ریخته گری مواد معدنی شامل تجهیزات مکانیزه وکاملا اتوماتیک برای توزین سنگدانه ها و دستگاههای مخصوص تزریق و اختلاط رزین با نسبت های تحت کنترل است و امکان ریخته گری تا 24 تن در ساعت وجود دارد.

پروژه های در دست اجرا در کارخانه در طول مدت کارآموزی:

 

در مدت کار آموزی نگارنده در شرکت پیله وران، واحد طراحی مشغول به طراحی اجزاء پروژه ای برای شرکت سیمان زاوه بود که عبارت بودند از دو خط تولیدی به نام های کلین هود و پری هیتر سیمان و همچنین در حال طراحی کارگیر(فیکسچر) برای تولید کاسه ترمز(درام) پژو 206 و پژو 405 برای شرکت تکلان توس بود.

واحد مونتاژ نیز درگیر همگذاری (مونتاژ) دستگاه پرس بازیافت بود که به سفارش شهرداری طراحی و تولید شده بود.

در واحد تولید نیز، ساخت قطعات مربوط به سفارش شرکت سیمان زاوه صورت می گرفت.

 

اجزاء و مواد اولیه و تامین كنندگان آنها:

 

آشكار است كه شركت مورد بحث به دلیل ماهیت كاری اش كه به طور مدام به تولید محصولی معین نمی پردازد و بسته به نیاز مشتری، در قالب پروژه، محصول را طراحی و تولید می كند از مواد اولیه مشخص و ثابتی استفاده نمی كند. البته، این حكم در مورد اجزاء آماده و استانداردی چون پیچها، مهره ها و انواع درزبند ها چندان صدق نمی كند و اجزاء گفته شده، اگر نه در همه محصولات، حداقل در بیشتر آنها دیده می شوند. در مورد مواد خام نیز روی هم رفته، كاربرد بعضی مواد به قدری زباد است كه شایسته است نامی از آنها برده شود. به عنوان مثال، می توان از اینها نام برد:

St 37 (1.0037), St 52 (1.0570), Ck 45 (1.1191), Cusn 8 (2.1030), CE 2 (1.1731), St 35

 

در مورد تامین كنندگان مواد اولیه و خدمات مورد نیاز شركت نیز می توان به موارد زیر، اشاره كرد:

آهن: آهن آلات شكوهیان (جاده سنتو)

فولاد: فولاد الماس كوثر (شهرك صتعتی توس)

پیچ و مهره: پیچ و مهره برادران

آبكاری: تبریزی (جاده سنتو)

 

كلی نگهداری و تعمیرات:

 

در حالت كلی، دو نوع عملیات تعمیر و نگهداری تعریف می شود كه عبارتند از: PM (برنامه عملیات تعمیر و نگهداری پیشگیرانه) و EM (برنامه عملیات تعمیرات اضطراری). مثلا برای محقق كردن PM، مسئول نگهداری و تعمیرات شركت، طبق برنامه ای كه به اطلاع كاربران دستگاه ها رسیده است هر روز از سه دستگاه بازدید و عملیات نگهداری را در مورد آنها به اجرا می گذارد. این عملیات شامل آچاركشی، گریس كاری، بازدید و چكاپ است. هر دستگاه در فواصل ده روزه، سرویس های گفته شده را دریافت می كند. ضمنا هر سال در ایام استراحت كارخانه، كل ماشین آلات، به صورت كامل سرویس می شوند.

شركت به دلیل برخورداری از ISO 9001، در تمام بخش ها از جمله واحد نگهداری و تعمیرات، دارای روش های اجرایی مدون است. طبق روش اجرایی نگهداری و تعمیرات، فرم هایی تهیه شده اند كه هدف ازآنها، نظام مند و مستند كردن كار تعمیر و نگهداری است. در ادامه، به شرح مختصر برخی از این فرم ها می پردازیم:

   -فرم گزارش بازدید دوره ای از تابلوهای برق ماشین آلات؛ این بازدید به صورت ماهانه انجام می شود.

   -فرم گزارش كنترل خطوط هوای فشرده؛  این كنترل، هر سه روز یك بار صورت می پذیرد.

   -فرم های مخصوص مشخصات هر دستگاه كه برای پر كردن آنها نیاز به: 1-تهیه اطلاعات و شناسنامه دستگاه و 2-    تهیه اطلاعات اجزاء اصلی ماشین است.

   -فرم مراحل سرویس و نگهداری ماشین آلات كه بر اساس دستور سرویس و نگهداری، تدوین شده است.

   -فرم درخواست تعمیرات كه از جانب كاربر دستگاه پر و به مسئول نگهداری و تعمیرات تحویل می شود. شخص  درخواست كننده باید در این فرم، نوع تعمیرات را مشخص كند: پیشگویانه، پیشگیرانه، اضطراری (اتفاقی).

   -فرم سوابق تعمیرات؛ به ازاء هر ماشین، یك عدد از فرم اخیر موجود است كه مختص همان ماشین است.

   -فرم اطلاعات توقفات ماشین آلات؛ هر ماه با اطلاعات به دست آمده از این فرم، نمودار عملكرد ماشین رسم می شود و با تحلیل آن، از وضعیت نسبی ماشین مطلع می شوند.

 

ظرفیت تولید و گلوگاه های تولیدی:

 

همان گونه كه پیشترگفته شد به دلیل تغییر مكرر محصول تولیدی و سرشت آن، مفاهیمی چون ظرفیت تولید درباره كارخانه مورد بحث، چندان معنا پیدا نمی كنند. با این حال، برای بررسی سرعت كاری شركت می توان از معیاری همچون مدت زمان اتمام پروژه استفاده كرد. مثلا ماشین CNC كه پیشتر در همین گزارش معرفی شده است ظرف 8 ماه به اتمام رسیده است.

در مورد گلوگاه تولیدی نیز می توان دستگاه CNC را مثال زد؛ توضیح این كه علاوه بر ناكافی بودن تعداد ماشین ذكر شده، كاربر دستگاه كند عمل می كند و همواره در حال ماشین كاری قطعات معوقه است.

5. فرآیند پذیرش سفارش و تولید محصول

 

 

روند کلی اخذ سفارش ساخت ماشین آلات:

 

درخواست مشتری مبنی بر ساخت ماشین مورد نیاز او با ویژگی ها و مشخصات محصول به واحد بازرگانی تحویل می شود. این واحد پس از اعلام پروژه به مدیریت، برای اطلاع از قیمت ساخت ماشین و زمان تولید آن، درخواست را به واحد صنایع تحویل می دهد. واحد صنایع نیز از تمامی واحدها شامل طراحی، مونتاژ، اتوماسیون و ساخت و تولید، هزینه و زمان مورد نیاز که برای آن پروژه پیش بینی می کنند را استعلام می کند.

مسئولان واحدهای گفته شده با توجه به امکانات و تعداد اعضای در اختیار خود و با محاسبه کلی هزینه مواد و امکانات مورد نیازشان و دستمزد نفرات، مبلغ تمام شده مربوط به بخش خود و زمان مورد نیازشان برای کار بر روی پروژه را به مسئول واحد صنایع اطلاع می دهند.

واحد صنایع با جمع بندی داده هایی که از بخش های مختلف جمع آوری کرده است، محاسبات نهایی را انجام می دهد و به اطلاع واحد بازرگانی می رساند.واحد بازرگانی نیز پس از اعلام مراتب به مدیریت، هزینه ساخت و مدت زمان تولید را که از واحد صنایع تحویل گرفته است به شکل مکاتبه یا حضوری به اطلاع مشتری می رساند تا در صورت توافق، قرارداد ساخت آن ماشین منعقد گردد.

استاندارد جدید

درگذشته ISO سه استاندارد داشت:  ISO 9001:1994, ISO 9002:1994 و ISO  9003:1994. اما حالا فقط یک استاندارد ISO 9001:2000 برای کیفیت وجود دارد. ISO 9002  و ISO 9003 از بین رفته اند.
بنابراین اگر شما گواهی ISO 9002:1994 یا ISO 9003:1994 گرفته اید اکنون نیازمند آن هستید که گواهی ISO 9001:2000 رادریافت كنید. واگرشما اکنون گواهی  ISO 9001:1994رادارید باید سیستم کیفیت خود رابرای تامین الزامات ISO 9001:2000 به روز كنید.

ساختار جدید

وقتی ISO 9001:1994 را با ISO 9001:2000 مقایسه کنید درخواهید یافت که ISO ساختار 20 ماده ای استاندارد راکنارگذاشته است. به جای 20بخش، استانداردجدید دارای 8 بخش است.
ISO          استاندارد 9001 را به‌منظور ایجاد ساختاری منطقی‌تر وبرای ایجاد سازگاری بیشتر با  ISO 14001 استاندارد مدیریت محیطی، سازماندهی دوباره كرد. از آنجا که این تجدید سازماندهی تغییر آرایش وسیعی است می تواند مفهوم عمیقتری رابرای شما که نظام‌نامه کیفیت جاری خود را بر اساس 20 ماده قدیمی گذشته سازمان داده اید داشته باشد.

تاکیدات جدید

به طور کلی استاندارد جدید بیشتر از استاندارد قدیم مشتری مداراست. با این که استاندارد قدیم هم متمایل به تامین نیازمندیهای مشتریان و دست یافتن به رضایت مشتری است استانداردجدید این مسئله را با جزئیات بیشتری هدف گیری كرده است. به علاوه انتظاردارد که شما با مشتریان ارتباط برقراركنید و رضایت آنها را پاییده و اندازه بگیرید.
           استاندارد جدید درضمن برضرورت بهبود تاکید می نماید. درحالی که استاندارد قدیمی به صورت ضمنی انتظارداشت که سازمانها بهبود ایجاد كنند. استاندارد جدید این ضرورت را به صورت صریح بیان می کند. به ویژه اکنون ISO 9001 می خواهد که شما اثربخشی و تناسب سیستم مدیریت کیفیت خود را ارزیابی و بهبود های سیستمی راشناسایی كنید و به اجرا درآورید.

تعاریف جدید

درگذشته سازمانهایی که می خواستند گواهی نامه بگیرند، عنوان تامین کنندگان به آنها اطلاق می شد، چرا که آنها کالاها وخدمات رابه مشتریانشان عرضه می کردند. از آنجا که بسیاری سردرگم می شدند،ISO تصمیم گرفت به جای آن از کلمه سازمان (organization) استفاده كند. حالا استانداردهای ISO برسازمان متمرکز است نه برتامین کننده.
          اکنون ISO عبارت تحقق محصول (product realization) را مورد استفاده قرار می‌دهد. درواقع  ISOبخش کاملی (بخش 7) را به این موضوع تخصیص داده است. بنابراین این عبارت به چه معنی است؟
          به منظور درک معنی آن شما نیاز دارید به اینکه تشخیص دهید یک محصول به عنوان یک ایده آغاز می شود. ایده ازطریق پیروی از مجموعه ای از فرایندهای تحقق محصول، عینیت می یابد. تحقق محصول به فرآیندهای به هم پیوسته ای اطلاق می شود که برای به ‌وجود آوردن محصول مورد استفاده قرار می گیرند. به طور خلاصه هنگامی که شما با ایده ای آغاز می كنید و به محصولی ختم می کنید از طریق فرآیند تحقق محصول رفته اید.

الزامات جدید

استاندارد جدید ISO 9001:2000 الزامات جدیدی را معرفی و برخی از الزامات قدیم را اصلاح می کند. این الزامات در زیرخلاصه شده اند.
_ ارتباط برقرار کردن با مشتریان
_ شناخت نیازمندیهای مشتری
_ برآورده کردن نیازمندیهای مشتری
_ پایش و اندازه گیری رضایت مشتری
_ تامین منظم نیازمندی ها
_ تامین قانونی نیازمندی ها
_ حمایت کردن از ارتباطات داخلی
_ آماده کردن زیرساخت کیفیت
_ اندازه گیری اثربخشی آموزش
_ پایش واندازه گیری فرآیندها
_ ارزیابی شایستگی سیستم مدیریت کیفیت
_ ارزیابی اثربخشی سیستم مدیریت کیفیت
_ تعریف بهبودهای سیستم مدیریت کیفیت
_ توسعه سیستم مدیریت کیفیت

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *