بهترین فایل سازه وانواع آن

شما برای خرید و دانلود سازه وانواع آن به فایل پیپر وارد شده اید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات سازه وانواع آن را به دقت بخوانید.

قسمتی از متن و توضیحات فایل:

یك سازه مهندسی هر مجموعه ای از اعضای متصل به هم است كه برای تحمل وانتقال مطمئن بارهای ( نیروهای )‌وارده به كار گرفته می شود به طور معمول سازه به تكیه گاه ( یا تكیه گاههایی )‌ارتباط می یابد

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 28

حجم فایل: 29 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل:

سازه وانواع آن

یك سازه مهندسی هر مجموعه ای از اعضای متصل به هم است كه برای تحمل وانتقال مطمئن بارهای ( نیروهای )‌وارده به كار گرفته می شود. به طور معمول سازه به تكیه گاه ( یا تكیه گاههایی )‌ارتباط می یابد.

بدیهی است كه یك سازه به منظور برآورد نیاز انسان طراحی و ساخته می شود از این رو باید از مقاومت واستحكام كافی برخوردار باشد به سخن دیگر سازه دستگاهی است كه نیروهای وارده را تحمل كرده وبه محیط انتقال می دهد و ضمن این تحمل و انتقال مشخصات هندسی و مكانیكی خود را تاح دودی حفظ می نماید.

بنابراین یك سازهء ‌مناسب نباید در اثر بارهای وارده فرو ریزد ویا شكل هندسی اش به اندازه ای تغییر نماید كه دیگر مورد استفاده نباشد. بااین تعریف گسترده سازه های بی شماری را می توان نام برد از آنجا كه معرفی همهء سازه های موجود ممكن نیست دراینجاتنها به آوردن نام چند سازه از جمله ساختمانهای مسكونی ،‌كارخانه ها ، سدها . پلها زیر دریاییهای هواپیماها كشتیها ورزشگاهها و دستگاههای مكانیكی بسنده می شود.

نظر به كاربری متفاوت سازه ها آنها را به شكلهای گوناگونی می سازند هر سازه پیچیده را می توان از به هم پیوستن چند شكل ساده به دست آورد دراینجا توجه خواننده را به این نكته جلب می نماید كه یك عامل بسیار مهم در چگونگی تحمل بار و پخش نیروهای دالخی شكل سازه است . شكل واقعی سازه با مطلوب سازی به صورت الگوی سادهای در می آید و سپس به تحلیل به كار گرفته می شود.

به طور كلی سازه ها را به دو گروه : رشته ای یا خطی و پیوسته دسته بندی می نمایند سازه های رشته ای از عضوهای باریك تشكیل می شوندوبه صورتهای یك دو ویا سه بعدی طراحی می گردند.

ویژگی اصلی عضوهای رشته ای این است كه ابعاد مقاطع آنها در برابر طولشان بسیار كوچك می باشد. یادآوری می گردد كه عضوهای رشته ای به دو صورت مستقیم ویا خمدار به كار میروند. سازه های رسیمانی قوسی خرپایی ، تیری قابی و شبكه ای چند نمونه از سازه های رشته ای هستند كه شكل آنها در زیر نشان داده شده است .

مقاومت سازه های ریسمانی به دلیل انعطاف پذیری در برابر خمش ناچیز است و در نتیجه این گونه سازه ها فقط توانایی تحمل نیروهای كششی را دارند. از سازه های ریسمانی هنگامی كه هدف انتقا لویا تحمل بار كششی باشد استفاده می شود.

از موارد كاربرد آنها می توان پلهای معلق خطوط انتقال نیرو و سیمهای مهار برجهای بلند را نام برد. در یك پل معلق وزن پل و بارهای وارد بر آن توسط سازه ریسمانی به تكیه گاههای پل منتقل می شود.

از سوی دیگر قوسها سازه هایی سخت اند و شكل خمدار آنها چنانكه در مورد سازه های ریسمانی ملاحظه شد تابع بار وارده نیست. هرچند سازه های قوسی توانایی تحمل بارهای كششی برشی و خمشی را دارند با وجود این سازه های مزبور بویژه در مواردی كه از رانش تكیه گاههایشان جلوگیری می شود نیروهای فشاری را با شایستگی بیشتری تحمل می نمایند.

به طور كلی از سازه های قوسی در مواردی استفاده می گردد كه بارهای وارده باید بیشتر به صورت فشاری ( تا برشی و خمشی )‌تحمل شوند وافزون بر این كاستن از لنگر خمشی مقاطع سازه نیز مورد نظر باشد. اگر قوسی دارای هیچ گونه لنگر خمشی نباشد و در مقاطع آن تنها نیروهای فشاری و بر شی موجود باشد به آن قوس مطلوب (‌ایده آل ) گویند.

یك نمونه قوس مطلوب هنگامی است كه سازه به شكل سهمی درجه دوسه مفصلی اختیار گردد و بار قائم وارد بر آن یكنواخت باشد . باید آگاه بود در حالت كلی شكل قوسهایی كه پلها را حمایت می كنند. نزدیك به سهمی اختیار می شود چرا كه بار پل تقریبا به طور یكنواخت و با شدتی ثابت به قوسها وارد می گردد.

خرپاها عضوهای میله ای باریك مستقیم دارند كه در دو انتها توسط چوش پرچ پیچ و بارها تنها در محل اتصال عضوها (‌گره )‌به خرپا وارد گردند و مفصلهای خرپا بدون مالش باشند.

با وجود آنكه عملا در مفاصل خرپاها به مقدار كمی اصطكاك وجود دارد با این حال فرض مطبور تحلیل را آسان می نماید و تنها خطای ناچیزی را در محاسبات وارد می سازد.

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *